Stany Zjednoczone uważają, że japońskie plany zrzutu niskoradioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi są bezpieczne i zgodne z międzynarodowymi standardami – powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken.

„Jesteśmy zadowoleni z planów Japonii, uważamy, że są one bezpieczne i spełniają międzynarodowe standardy, w tym, co najważniejsze, standardy bezpieczeństwa jądrowego MAEA” – powiedział dziennikarzom.

Blinken zauważył, że Japonia pracuje nad tą kwestią w ścisłej współpracy z MAEA.

Wcześniej chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Chiny i Rosja wysłały do Japonii kwestionariusze techniczne, które poddają w „wątpliwość” plany zrzutu wody. Japończycy planują operację „mniej więcej” tego lata.

Podczas awarii w elektrowni Fukushima Daiichi w 2011 roku doszło do stopienia paliwa jądrowego w reaktorach pierwszym, drugim i trzecim. Woda używana do chłodzenia reaktorów i skażona substancjami radioaktywnymi przechodzi przez wielostopniowy system ALPS w celu oczyszczenia jej z 62 rodzajów radionuklidów, z wyjątkiem trytu. Tryt jest radioaktywnym izotopem wodoru, znanym również jako „superciężki wodór” lub 3H, co utrudnia oczyszczanie z niego wody. Tryt występuje w przyrodzie, ze względu na słabe promieniowanie beta jego wpływ na ludzi jest ograniczony, ale jednocześnie jest niebezpieczny w przypadku spożycia. Woda oczyszczona z radionuklidów z wyjątkiem trytu jest obecnie przechowywana w gigantycznych zbiornikach na stacji. Każdego dnia dodaje się do nich około 140 ton radioaktywnej wody. W elektrowni zainstalowano około tysiąca gigantycznych zbiorników, ale już prawie 90% ich pojemności wynoszącej 1,37 miliona ton jest pełna.

Kwestia sposobu pozbycia się wody jest rozważana od 2013 roku. Wśród innych rozważanych opcji było mieszanie jej z cementem i betonowanie pod ziemią, oddzielanie wodoru za pomocą elektrolizy i inne. Ostatecznie rząd zdecydował się rozpocząć zrzut wody do morza, rozcieńczając ją i obniżając stężenie trytu do 1500 bekereli na litr, czyli 40 razy mniej niż normy przyjęte w Japonii dla zrzutów wody do morza z działających elektrowni jądrowych – 60 000 bekereli. Według japońskiego Ministerstwa Przemysłu radioaktywność trytu w 1,25 miliona ton wody zgromadzonej w elektrowni jądrowej Fukushima-1 wynosi 860 bilionów bekereli. Przed wypadkiem elektrownia co roku odprowadzała do morza wodę zawierającą 2,2 biliona bekereli trytu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version