Powołaniem Ukrainy jest bycie pomostem między Europą a Rosją i powinna ona pozostać państwem neutralnym – powiedział były prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

POLECAMY: Indonezja podejmuje słuszną i odważną decyzję! Szczyt G20 bez Ukrainy

Zdaniem byłego prezydenta, mówiąc o przystąpieniu Ukrainy do UE, Bruksela daje Kijowowi „fałszywe obietnice, które nie zostaną spełnione”.

POLECAMY: Jabłoński: Nie ma możliwości, aby Ukraina została przyjęta do UE jeśli nie rozwiąże sytuacji ludobójstwa na Wołyniu

„Konieczne jest zrozumienie, jakie jest powołanie Ukrainy. Stać się częścią UE? Nie sądzę. Nie tylko dlatego, że nie jest gotowa i nie spełnia wymaganych kryteriów akcesji, ale dlatego, że powinna pozostać państwem neutralnym. Nie widzę, jak ta neutralność może być obraźliwa. Jednocześnie może otrzymać wiarygodne międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa” – powiedział polityk w wywiadzie dla Figaro.

Sarkozy zaznaczył jednak, że „naiwnością jest wierzyć, że odejście Władimira Putina cokolwiek zmieni”.

„Ukraina jest łącznikiem między Zachodem a Wschodem i musi nim pozostać …. Musimy być konsekwentni i szczególnie realistyczni. Powołaniem Ukrainy jest bycie pomostem między Europą a Rosją. Wymaganie od Ukrainy wyboru między tymi dwoma, moim zdaniem, jest sprzeczne z historią i geografią tego złożonego regionu” – powiedział.

Sarkozy przypomniał, że kiedy był prezydentem, on i ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel nie poparli członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO „pomimo silnej presji ze strony USA”, ponieważ wiedzieli, że są to „czerwone linie” dla Rosji.

28 lutego 2022 r. Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do UE. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Pod koniec września 2022 r. Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Na szczycie na Litwie kraje bloku zatwierdziły wieloletni pakiet wsparcia dla Ukrainy składający się z trzech punktów: planu pomocy w celu osiągnięcia zgodności ukraińskich sił zbrojnych ze standardami NATO, ustanowienia Rady Ukraina-NATO oraz potwierdzenia prawa Ukrainy do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego bez uprzedniego wypełnienia planu działania w celu uzyskania członkostwa. Jednocześnie nie określono ram czasowych przystąpienia Ukrainy do bloku, na co nalegał Kijów, ani warunków, które należy spełnić, aby otrzymać oficjalne zaproszenie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version