Według informacji na rządowej interaktywnej mapie VigiEau w 78 ze 101 francuskich departamentów istnieją ograniczenia w korzystaniu z wody ze względu na ryzyko suszy i wyczerpania wód gruntowych.

Od 18 sierpnia ograniczenia obowiązują w różnym stopniu w większości kraju. W niektórych departamentach – takich jak Creuse w regionie Nowej Akwitanii i Endre w regionie Doliny Środkowej Loary w środkowej Francji, Aude, Hérault i Pireneje Wschodnie w regionie Occitanie na południu – środki ograniczające zostały nałożone na większość gmin. Czterdzieści departamentów otrzymało „czerwony” status kryzysowy, co oznacza najwyższy poziom zagrożenia suszą.

W przeddzień wprowadzenia przez francuską krajową służbę meteorologiczną „Météo-France” podwyższonego poziomu zagrożenia naturalnego z powodu upałów w 19 departamentach metropolii, kolejnym 21 departamentom przypisano średni, „żółty” poziom zagrożenia.

Według programu obserwacji Ziemi Copernicus Unii Europejskiej, lipiec 2023 r. był najgorętszym miesiącem w historii.

Wcześniej Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ opublikowała prognozę, zgodnie z którą globalne temperatury mogą osiągnąć rekordowo wysoki poziom w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyczyni się do tego czynnik antropogeniczny, tj. gazy cieplarniane, oraz okoliczności naturalne – zmiana faz prądów oceanicznych z La Niña na El Niño. Zmiana faz prądów oceanicznych wpłynie nie tylko na średnią temperaturę na planecie, ale także na reżim opadów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version