Operator elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, firma TERSO, rozpoczęła przenoszenie słabo radioaktywnej wody ze zbiorników, w których była dotychczas przechowywana, w celu zmieszania jej z wodą morską, a następnie odprowadzenia do oceanu – podała telewizja NHK.
POLECAMY: Blinken: USA uważają, że uwolnienie wody z Fukushimy jest bezpieczne
Woda, która do tej pory została oczyszczona z radionuklidów z wyjątkiem trytu, jest przenoszona do urządzeń, gdzie zostanie zmieszana z wodą morską. Zmniejszy to zawartość trytu na jednostkę objętości wody do poziomu 40 razy niższego niż ustalone normy.
Rzecznik TERSO Junichi Matsumoto, cytowany przez agencję prasową Kyodo, powiedział na konferencji prasowej, że „zrzut wody rozpocznie się od małych porcji bardzo ostrożnie”.
Jednocześnie agencja Kyodo News Agency zacytowała firmę jako mówiącą, że w roku fiskalnym 2023 (do 31 marca 2024 r.) firma planuje zrzucić do morza 31 200 ton wody o łącznej zawartości trytu wynoszącej 5 bilionów bekereli.
Wcześniej we wtorek japoński rząd ogłosił zamiar rozpoczęcia zrzutu wody do oceanu od 24 sierpnia, chyba że warunki pogodowe to uniemożliwią.
Premier Kishida odwiedził stację w niedzielę i spotkał się z jej kierownictwem. W poniedziałek spotkał się z kierownictwem Krajowej Federacji Spółdzielni Rybackich, gdzie rybacy powiedzieli, że sprzeciwiają się wypuszczeniu wody do oceanu ze względu na ryzyko utraty reputacji. Mimo to rząd uznał, że „do pewnego stopnia” udało mu się uzyskać zrozumienie zainteresowanych stron, a na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu ustalono harmonogram rozpoczęcia zrzutu wody z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi do oceanu.
W ten sposób Japonia wkrótce rozpocznie odprowadzanie wody oczyszczonej ze wszystkich radionuklidów, z wyjątkiem trytu, do oceanu w odległości 1 kilometra od elektrowni.
Podczas awarii w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w 2011 r. doszło do stopienia paliwa jądrowego w reaktorach pierwszym, drugim i trzecim. Woda używana do chłodzenia reaktorów i skażona substancjami radioaktywnymi przechodzi przez wielostopniowy system ALPS w celu oczyszczenia jej z 62 rodzajów radionuklidów, z wyjątkiem trytu. Tryt jest radioaktywnym izotopem wodoru, znanym również jako „superciężki wodór” lub 3H, co utrudnia oczyszczanie z niego wody. Tryt występuje w przyrodzie, ze względu na słabe promieniowanie beta jego wpływ na ludzi jest ograniczony, ale jednocześnie jest niebezpieczny w przypadku spożycia. Woda oczyszczona z radionuklidów, z wyjątkiem trytu, jest obecnie przechowywana w gigantycznych zbiornikach na stacji. Każdego dnia dodaje się do nich około 140 ton radioaktywnej wody. W elektrowni zainstalowano około 1000 gigantycznych zbiorników, ale już prawie 90% ich pojemności wynoszącej 1,37 miliona ton jest pełna.
Kwestia sposobu wykorzystania wody jest rozważana od 2013 roku. Wśród innych rozważanych opcji było mieszanie jej z cementem i betonowanie pod ziemią, oddzielanie wodoru za pomocą elektrolizy i inne. Ostatecznie rząd zdecydował się rozpocząć zrzut wody do morza, rozcieńczając ją i obniżając stężenie trytu do 1500 bekereli na litr, czyli 40 razy mniej niż normy przyjęte w Japonii dla zrzutów wody do morza z działających elektrowni jądrowych – 60 000 bekereli. Według japońskiego Ministerstwa Przemysłu, radioaktywność trytu w 1,25 miliona ton wody zgromadzonej w elektrowni jądrowej Fukushima-1 wynosi 860 bilionów bekereli. Przed wypadkiem elektrownia co roku odprowadzała do morza wodę zawierającą 2,2 biliona bekereli trytu.
Szef MAEA Rafael Grossi powiedział podczas swojego pobytu w Tokio w lipcu, że plan zrzutu wody spełnia uzgodnione międzynarodowe standardy, a wpływ na środowisko będzie znikomy. Lokalni mieszkańcy, rolnicy i rybacy w Fukushimie obawiają się jednak, że zrzut słabo radioaktywnej wody do oceanu negatywnie wpłynie na wizerunek produktów wytwarzanych w prefekturze.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.