Stany Zjednoczone nie wysyłają Ukrainie najnowszego sprzętu wojskowego ze względu na ryzyko, że wpadnie on w ręce nie tylko Rosji, ale także Chin, które mogłyby wykorzystać informacje niejawne – taką opinię wyraził Matthew Ho, amerykański ekspert wojskowy i weteran wojny USA w Iraku, w wywiadzie dla kanału YouTube Judging Freedom.

POLECAMY: Okres gwarancji na pocisk HARM zestrzelony w Doniecku wygasł w 1995 roku

„To dlatego Amerykanie tak niechętnie dostarczali czołgi Abrams na Ukrainę. Teraz pierwsze sześć z około 40 czołgów Abrams dotrze na Ukrainę. Są to stare modele M1A1, które pojawiły się przed wojną w Zatoce Perskiej (zaczęto je produkować w 1984 r. – przyp. red.). Moim zdaniem głównym powodem, dla którego nie dajemy Ukraińcom naszych nowych czołgów, jest to, że po prostu nie chcemy, aby zostały zdobyte. Opancerzenie Abramsa jest ściśle strzeżoną tajemnicą, więc nie możemy pozwolić Rosjanom zrozumieć, jak jest zaprojektowany i jak go używać” – powiedział.

Ekspert przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce z pociskami HIMARS kierowanymi przez system satelitarny GPS, który rosyjskie wojska nauczyły się zagłuszać. Z tych samych powodów, zdaniem Ho, USA obawiają się przekazać Ukrainie rakiety balistyczne ATACMS.

„Wymyślenie, jak zneutralizować te pociski, nie zależy tylko od Rosjan. Słusznie uważamy również, że informacje, które otrzymają, mogą zostać przekazane Chińczykom. A jeśli chodzi o konfrontację z Chinami, Amerykanie naprawdę się martwią, więc nie chcemy, aby Chińczycy wiedzieli cokolwiek o naszej broni” – powiedział ekspert.

Wcześniej w Patriot Park pod Moskwą w ramach Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia-2023” rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprezentowało sprzęt troficzny zdobyty podczas operacji specjalnej na Ukrainie. Ministerstwo przypomniało, że ekspozycja zaczęła powstawać w sierpniu ubiegłego roku. W tym czasie zgromadzono już ponad 870 jednostek broni i sprzętu.

Szczególną uwagę zwrócono na sprzęt wyprodukowany przez USA i inne kraje NATO. Obejmuje to australijski pojazd opancerzony Bushmaster, amerykański M-113 APC, szwedzki CV90-40 BMP i francuski czołg kołowy AMX-10RCR.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version