Konsumpcja czerwonego wina we Francji znacząco spadła w ostatnich dziesięcioleciach na rzecz piwa i innych napojów, co skutkuje obniżeniem cen. W rezultacie wielu producentów wina rozważa zakończenie działalności i otrzymanie rekompensaty, ponieważ jest to bardziej opłacalne niż kontynuowanie produkcji. W odpowiedzi na tę sytuację, francuski rząd planuje wydać miliony euro na rekompensaty dla producentów.

Według francuskiego ministerstwa rolnictwa, ceny czerwonych win z Bordeaux spadły o 21% w drugiej połowie 2022 roku w porównaniu do średniej ceny z ostatnich pięciu lat. W tym samym okresie średnia cena białego Bordeaux nieznacznie wzrosła.

Badanie przeprowadzone przez nadawcę RTL z siedzibą w Luksemburgu wykazało, że spożycie czerwonego wina spadło o 32% w ciągu ostatniej dekady, zwłaszcza wśród osób w wieku od 18 do 35 lat. Gabriella M. Petrick, historyk żywności, komentuje, że istnieje wyraźny problem pokoleniowy związany z młodszymi grupami, które preferują inne napoje niż wino.

Francuski rząd wprowadził program określany jako „karczowanie”, który ma na celu zmniejszenie produkcji wina i umożliwienie plantatorom winorośli wykorzystania gruntów do innych celów. Producentom wina oferowane są rekompensaty w wysokości około 6 tysięcy euro za każdy hektar gruntów przeznaczonych do ograniczenia produkcji. Program ma być wdrożony w jesieni, a rekompensaty mają być wypłacone pod koniec 2023 roku.

Środki publiczne będą również przeznaczone na przekształcenie niesprzedanego wina w alkohol przemysłowy do produkcji perfum lub środków do dezynfekcji rąk.

Właściciele winnic, tacy jak Stephane Gabarda, decydują się na ograniczenie produkcji, aby dostosować się do spadku sprzedaży. Wielu producentów ma trudności ze sprzedażą i obniżają produkcję, aby dopasować ją do popytu.

Eksport wina Bordeaux również stoi w obliczu trudności. Wstrzymanie importu w Chinach związane z pandemią koronawirusa oraz cła na francuskie wino nałożone przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa przyczyniły się do spadku eksportu. Mimo pewnego wzrostu eksportu do Chin, wciąż nie osiągnięto poziomu sprzed pandemii.

Według danych Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB), organizacji reprezentującej producentów Bordeaux, eksport do Chin spadł o prawie jedną czwartą w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości odbiorcą wina, jednak wprowadzone cła przez administrację Trumpa nadal wpływają na eksport do USA.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version