Wprowadzana taksacja, znana jako „podatek od plastiku”, reprezentuje nową formę opłaty, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Ta zmiana wynika z nowelizacji ustawy dotyczącej obowiązków przedsiębiorców w zakresie zarządzania niektórymi rodzajami odpadów, jak również nowelizacji opłaty produktowej. Celem tych regulacji jest ograniczenie korzystania z jednorazowych opakowań plastikowych poprzez wprowadzenie opłaty za ich użytkowanie. Nowy podatek od plastiku zostanie doliczany do każdego opakowania jednorazowego wykonanego z tworzyw sztucznych, przy czym stawki opłaty nie będą stałe, a będą ewoluować w kolejnych latach.

Chociaż podatek od plastiku jeszcze nie jest w pełni wdrożony, to już teraz wiemy, że zacznie obowiązywać od początku roku 2024. Ministerstwo ds. klimatu opublikowało rozporządzenie dotyczące opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych w oparciu o nowelizację dwóch ustaw, które nakładają obowiązki związane z gospodarką niektórymi rodzajami odpadów na przedsiębiorców. Ustalono, że nowy podatek stanie się obowiązujący od 1 stycznia 2024 roku, a jego stawki będą stopniowo zwiększać się w przyszłych latach.

Ta inicjatywa ma na celu skłonienie konsumentów i przedsiębiorców do zredukowania użycia plastikowych opakowań jednorazowego użytku, promując bardziej zrównoważone praktyki i bardziej świadome wybory. W miarę jak stawki podatku będą wzrastać, przewiduje się, że osiągnięcie celów ekologicznych stanie się bardziej opłacalne niż kontynuowanie przyzwyczajeń opartych na plastikowych opakowaniach. To również krok w kierunku zmniejszenia negatywnego wpływu plastikowych odpadów na środowisko i zachęta do poszukiwania alternatywnych, bardziej przyjaznych dla natury rozwiązań opakowaniowych.

Podatek od plastiku od początku przyszłego roku. Ci sprzedawcy doliczą ci opłatę

Zgodnie z przepisami przedstawionymi w rozporządzeniu, opłatę za stosowanie plastikowych opakowań jednorazowych będą musieli uiścić klienci końcowi przedsiębiorców, którzy w swojej codziennej działalności używają tego rodzaju opakowań. W praktyce oznacza to, że gdy podatek od plastiku zostanie wprowadzony, będziemy go płacić podczas zakupów u przedsiębiorców działających w:

  1. Jednostkach handlu detalicznego,
  2. Jednostkach handlu hurtowego,
  3. Jednostkach gastronomicznych, które wydają klientom końcowym produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzyw sztucznych,
  4. Automatach oferujących napoje lub żywność zapakowaną w jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych.

Należy jednak zaznaczyć, że opłata za plastik nie będzie jedynym skutkiem wprowadzenia tych zmian. Oddziaływanie nowego podatku odczujemy także poprzez zmiany w cenach. Oprócz wprowadzenia oddzielnych opłat za opakowania jednorazowe, reforma prawa będzie dotyczyć całego systemu gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych.

Te zmiany mogą prowadzić do zwiększonych kosztów dla przedsiębiorców, którzy używają plastikowych opakowań, co z kolei może skutkować podniesieniem cen ich produktów i usług. Ostatecznie konsumenci będą musieli pokryć te dodatkowe koszty. Jednocześnie, celem tych przepisów jest zachęcenie do ograniczenia używania plastikowych opakowań jednorazowych oraz promowanie bardziej zrównoważonych alternatyw, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

Wprowadzenie opłat za plastikowe opakowania jednorazowe to część szerszych starań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu plastiku na nasze środowisko. Przepisy te mają zachęcić zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów do podejmowania bardziej ekologicznych wyborów, co ma przyczynić się do długoterminowej poprawy stanu naszej planety.

Ile podatku od plastiku i za co?

Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie obowiązkowej opłaty w wysokości od 20 do 25 groszy za każdą jednorazową plastikową torbę lub opakowanie. Ta opłata będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju opakowania. Niższa stawka odnosi się do wydawania klientowi jednorazowych plastikowych kubeczków, podczas gdy wyższa stawka dotyczy opakowań jednorazowych, takich jak na przykład pojemniki styropianowe używane do przechowywania żywności. Ważne jest, że stawki opłaty za plastik będą podlegać stopniowemu wzrostowi w kolejnych latach.

Interesującym aspektem jest to, że sprzedawcy, którzy dotychczas przyzwyczaili klientów do otrzymywania towarów w jednorazowych plastikowych opakowaniach, zostaną zobowiązani do dostarczenia alternatywnych opcji. Na przykład będą musieli oferować opakowania biodegradowalne lub wielokrotnego użytku jako alternatywę dla tradycyjnych plastikowych opakowań. To oznacza, że konsumenci będą mieli możliwość wyboru bardziej przyjaznych dla środowiska opcji opakowań, co z kolei może wpłynąć na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów.

Warto podkreślić, że ten krok ma na celu nie tylko zwiększenie wpływów finansowych z opłat za plastikowe opakowania, ale przede wszystkim zmianę nawyków konsumenckich i przekierowanie rynku w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk. To również zachęta dla producentów i sprzedawców do inwestowania w ekologiczne i trwałe opakowania, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki.

Ty będziesz płacić, a przedsiębiorcy mają też zadbać o odzysk

Zmiany w przepisach prawnych dotyczących opakowań i tworzyw sztucznych obejmują nie tylko wprowadzenie opłat za naczynia i opakowania z tworzyw sztucznych, lecz również narzucają na przedsiębiorców obowiązek zapewnienia ustalonego prawnie poziomu odzysku tych materiałów. Ta regulacja dotyczy firm wprowadzających do obrotu produkty wykonane m.in. z olejów, smarów czy opon pneumatycznych. W ciągu kolejnych lat przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do osiągnięcia minimalnego rocznego poziomu zbierania odpadów zawierających tworzywa sztuczne w celu recyklingu. Jeśli nie osiągną tego celu, będą musieli uiścić odpowiednią opłatę produktową.

Przykładem branży objętej tymi zmianami są producenci narzędzi rybackich, którzy zapłacą tylko w przypadku, gdy nie spełnią określonego poziomu recyklingu. Z drugiej strony producenci jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych będą zobowiązani do opłacenia kosztów związanych z:

  1. Zbieraniem odpadów pochodzących z produktów tego samego rodzaju, które wprowadzili do obrotu, i które zostaną pozostawione w publicznych systemach zbierania odpadów.
  2. Sprzątaniem, transportem i przetwarzaniem odpadów powstałych z produktów tego samego rodzaju, co odpady pochodzące z produktów wprowadzonych do obrotu przez danego przedsiębiorcę.

Jasne jest, że w tej sytuacji koszty te z pewnością zostaną przeniesione na końcowych klientów. W efekcie możemy się spodziewać wyższych cen produktów sprzedawanych w jednorazowych opakowaniach oraz ogólnego wzrostu kosztów wielu towarów wytwarzanych z tworzyw sztucznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version