Nadeszła kolejna runda kontroli w mieszkaniach i domach Polaków, dotycząca uprawnień do otrzymywania dodatku węglowego. W ramach tych kontroli niektórzy mogą ponieść konsekwencje w postaci mandatów, grzywien, a w skrajnych przypadkach nawet ryzykują pozbawienie wolności.

Aktualnie trwają intensywne kontrole, które sprawdzają uprawnienia do otrzymywania dodatku węglowego, a istnieje możliwość, że będą one przedłużone. Jest to spowodowane rosnącymi dyskusjami na temat ewentualnego przedłużenia wsparcia finansowego w formie dodatku węglowego, zwłaszcza na sezon grzewczy 2023/2024. Minister Anna Moskwa potwierdziła, że rząd analizuje tę kwestię. Warto jednak podkreślić, że w bieżącym roku dostępność węgla nie stanowi problemu.

Nie można jednak przejść obojętnie obok przypadków prób oszustwa, gdzie niektórzy twierdzili, że posiadają piece węglowe, chociaż tak naprawdę nie mieli ich w swoich domach. Osoby, które dopuściły się takiego oszustwa, są narażone na proces sądowy i ryzykują surowe kary, obejmujące okres od pół roku do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.

Inspektorzy, mianowani przez lokalne władze, już przystąpili do przeprowadzania kontroli. Ich głównym celem jest weryfikacja danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W ramach tych kontroli sprawdzane są między innymi źródła ogrzewania (ilość i typ) oraz rodzaj używanego paliwa. To lokalne samorządy są odpowiedzialne za przeprowadzenie tych inspekcji.

Należy przypomnieć, że wsparcie w postaci dodatku węglowego jest przeznaczone dla gospodarstw domowych, które głównie korzystają z kotłów na paliwo stałe, kominków, pieców kaflowych czy innych źródeł ogrzewania opalanych węglem, brykietem czy peletem, gdzie co najmniej 85% paliwa stanowi węgiel kamienny. Wartością wyróżniającą jest fakt, że kryteria dochodowe nie były brane pod uwagę podczas procesu przyznawania tego wsparcia. Gospodarstwa miały możliwość otrzymania dopłaty nawet po dokonaniu zakupu węgla, o ile zarejestrowały źródło ogrzewania w CEEB.

Ostatni termin składania wniosków o dodatek węglowy przypadał na 30 listopada 2022 roku. Wnioski były przyjmowane w odpowiednich jednostkach samorządowych, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version