Przedsiębiorca prowadzący agencję pracy w Elblągu może być nałożona grzywna w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wykazała liczne nieprawidłowości związane z zatrudnianiem cudzoziemców oraz przestrzeganiem przepisów dotyczących legalności pracy.

Agencja rozpoczęła swoją działalność w grudniu 2022 roku. Cudzoziemcy byli kierowani do różnych miejsc na terenie Polski, gdzie pracowali w roli pakowaczy ręcznych oraz pracowników produkcji.

POLECAMY: Dwunastoosobowa grupa banderowców zaatakowała polską młodzież na Bulwarach Wiślanych [VIDEO]

Podczas kontroli, funkcjonariusze SG przeanalizowali sytuację zatrudnienia 221 osób. W wyniku analizy stwierdzili, że agencja dopuściła się nielegalnego zatrudnienia w 20 przypadkach. Cudzoziemcy byli zatrudniani bez wymaganego zezwolenia lub umowy o pracę w odpowiedniej formie.

Dodatkowo, w 52 przypadkach pracodawca nie powiadomił właściwych urzędów pisemnie w wymaganym terminie o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.

W dwóch sytuacjach pracodawca przekazał urzędom fałszywe informacje. Straż Graniczna wystosuje wniosek o ukaranie tego pracodawcy poprzez postępowanie sądowe.

POLECAMY: Ukrainka ściągała do Polski pracowników z Azji i Afryki. Biznes nie wypalił, bo z prawem była na bakier

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy poniosą również sami cudzoziemcy, którzy pracowali bez wymaganych zezwoleń.

Niedawno, w agencji pracy prowadzonej przez obywatelkę Ukrainy, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Łodzi również ujawnili poważne naruszenia w zatrudnianiu cudzoziemców z Azji i Afryki na terenie Polski.

W 436 przypadkach pracodawca (w tym agencja pracy) nie poinformował wojewody o nieobecności cudzoziemców w pracy oraz o ich braku podjęcia zatrudnienia, mimo że mieli oni odpowiednie zezwolenia.

Tendencja w zatrudnianiu cudzoziemców się zmienia – tam, gdzie wcześniej dominowali pracownicy Ukraińcy, teraz przybywa imigrantów z Azji i Afryki, zgodnie z informacją zamieszczoną w „Rzeczpospolitej”.

Najnowsze dane Eurostatu potwierdzają tę obserwację, wskazując na wzrost liczby Ukraińców migrujących do innych krajów, takich jak Kanada, Hiszpania czy Niemcy. Pod koniec czerwca tego roku, w Niemczech mieszkało ponad 1,3 miliona uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła poniżej 978 tysięcy.

W lutym tego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało informację, że w Polsce przebywa około 1,3 miliona uchodźców z Ukrainy. Natomiast raport opublikowany w maju dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podawał liczbę 1,5 miliona ukraińskich uchodźców w Polsce. Z tej liczby, 45 procent planowało pozostać w Polsce po zakończeniu konfliktu na Ukrainie, 6 procent zamierzało osiedlić się na stałe, a 1/3 pragnęła jak najszybciej wrócić do kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version