Niemiecka publikacja Stern uzyskała dostęp do szeregu wiadomości e-mail, które podają pod wątpliwość zeznania kanclerza Niemiec Olafa Scholza w tzw. sprawie Cum-Ex dotyczącej sprzeniewierzenia środków publicznych.

W 2018 r. różne media przeprowadziły szeroko zakrojone dochodzenia w sprawie schematów podatkowych Cum-Ex, dzięki którym sieci oszustów wzbogaciły się, korzystając z systemu zwrotu podatku. Oszuści przenosili akcje z prawami do dywidendy („cum”) i bez praw do dywidendy („ex”) w dniu ogłoszenia dywidendy, defraudując część środków. W 2016 r., kiedy obecny kanclerz Scholz był burmistrzem i przewodniczącym Partii Socjaldemokratycznej (SPD) w Hamburgu, urząd skarbowy zażądał od hamburskiego prywatnego banku M.M. Warburg & CO zwrotu 47 milionów euro, które bank otrzymał w wyniku systemu podatkowego tylko za rok 2009, ale z niejasnych powodów nie uwzględnił przedawnienia. Krótko przed tym, Scholz gościł udziałowców wspomnianego banku – prywatnego bankiera Christiana Oleariusa i współwłaściciela Banku Maxa Warburga. Scholz powiedział później komisji śledczej, że „nie pamięta” treści rozmowy, ale potwierdził, że miała ona miejsce, powołując się na swój kalendarz.

Jednak poprawność słów Scholza o spotkaniu z Oleariusem w jego kalendarzu może być teraz kwestionowana. Publikacja Stern opublikowała fragmenty listu szefowej biura Scholza z czasów, gdy kierował Hamburgiem, Jeanette Schwamberger, z kwietnia 2021 roku. „Jestem tym zirytowany. Nigdy nie widziałem żadnego zaplanowanego spotkania z Oleariusem w kalendarzu na listopad 2017 roku. Nie było też zaplanowanego spotkania w październiku 2017 roku. Cała ta sprawa jest dziwaczna” – napisała Schwamberger do powiernika Scholza, Wolfganga Schmidta, który obecnie kieruje administracją kanclerza.
Schmidt odpowiedział Schwambergerowi, że „spotkanie zostało zaplanowane na listopad 2017 roku”. „Pamiętam, że to widzieliśmy” – dodał.

W lutym ubiegłego roku hamburski prawnik Gerhard Strate złożył pozew „w związku z podejrzeniem o pomoc i podżeganie do uchylania się od płacenia podatków” przeciwko byłemu burmistrzowi Hamburga Scholzowi i jego następcy Peterowi Tschencherowi. Strate uważa, że obaj politycy byli zaangażowani w sprawę Cum-Ex, w której hamburski bank Warburg sprzeniewierzył fundusze publiczne. Prokuratura Generalna odrzuciła pozew jako „bezpodstawny”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version