Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, Jaromir Ślączka, poinformował, że u kolejnych 16 hospitalizowanych pacjentów zostało potwierdzenie zakażenia bakterią Legionella, która powoduje ostre zapalenie płuc. Całkowita liczba zakażonych osób wynosi teraz 143.
Większość przypadków zakażenia odnotowano w Rzeszowie – 96 pacjentów oraz w powiecie rzeszowskim – 31 pacjentów. Ponadto cztery przypadki zakażenia wystąpiły u mieszkańców powiatu dębickiego, trzy przypadki w powiecie ropczycko-sędziszowskim, dwa w powiecie łańcuckim, oraz po jednym przypadku w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim i województwie lubelskim (powiat opolski).
Dotychczas osiem osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella zmarło, przy równoczesnych istniejących chorobach.
W piątek służby sanitarne (sanepid) donosiły o 113 osobach hospitalizowanych z wykrytą bakterią Legionella.
Nadal nie jest znane źródło zakażenia.
Wyniki badań próbek pobranych z miejskiego wodociągu oraz z domów i mieszkań osób zakażonych zostaną przedstawione przez sanepid w najbliższy poniedziałek.
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest zakaźna, ale nie jest przenoszona z osoby na osobę. Jej wywołują bakterie Legionella, które rozmnażają się w wodzie o temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Zakażenie Legionellą nie może nastąpić poprzez kontakt z inną osobą ani przez spożycie zanieczyszczonej wody. Infekcja występuje poprzez wdychanie aerozolu zanieczyszczonej wody.
W niedzielę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło płukanie sieci wodociągowej. W sobotę przeprowadzono dezynfekcję, podając do wody dawkę chloru 20 razy większą niż zwykle.