Trzy kolejne osoby zakażone legionellą nie żyją, co skutkuje podniesieniem liczby zgonów związanych z tą infekcją do 11 – informuje Rzeszowski Sanepid w poniedziałek. Tego samego dnia, szpital w Ostrowie Wielkopolskim donosi o pierwszych przypadkach zakażenia w Wielkopolsce. Wyniki badań wody, przeprowadzonych przez rzeszowski sanepid, mają być znane także w ten poniedziałek.

POLECAMY: ABW prowadzi dochodzenie w sprawie zbiorowego zakażenie legionellą w Rzeszowie. Badany jest wątek sabotażu

W poniedziałek, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie ogłasza o kolejnych trzech zgonach spowodowanych zakażeniem legionellą. Łącznie liczba ofiar wzrosła do 11, u których wykryto tę bakterię.

Jak wcześniej podano, w poniedziałek rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Andrzej Sroka, informuje o śmierci 91-letniej pacjentki zakażonej legionellą, która cierpiała również na wiele inne schorzenia, w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc.

Liczba zakażonych bakterią legionellą w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc również wzrasta o jedną osobę, osiągając liczbę 19. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przebywa kolejnych 10 zakażonych. Trzy osoby znajdują się w stanie ciężkim na oddziale intensywnej terapii, pozostałe są w stanie stabilnym.

W kontekście Wielkopolski, szpital w Ostrowie Wielkopolskim wykrywa dwa przypadki zakażenia legionellą – u małżeństwa, 53-letniego mężczyzny i 54-letniej kobiety.

Doktor Adam Stangret, reprezentujący miejscowy szpital, informuje, że przebieg zakażenia u tych osób nie był ciężki. Pacjenci ci zostali przyjęci kilka dni temu z gorączką, bólami mięśniowymi, bólami głowy. Badania potwierdziły wysokie wskaźniki zapalne, cechy zapalenia płuc, a w moczu stwierdzono obecność bakterii legionella. Dzięki zastosowanemu leczeniu ich stan znacząco poprawił się, a teraz przechodzą badania kontrolne. Doktor Stangret dodaje, że z wywiadu wynika, iż pacjenci nie odwiedzili ostatnio Podkarpacia.

Spodziewa się się, że to małżeństwo wkrótce zostanie wypisane do domu, jako mieszkańcy powiatu ostrowskiego.

Wyniki badań wody przeprowadzonych przez pracowników sanepidu w Rzeszowie mają być ogłoszone w poniedziałek. W weekend, pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadzili płukanie sieci wodociągowej. Z uwagi na fakt, że bakteria żyje m.in. w tego rodzaju instalacjach, wprowadzono prewencyjnie 20-krotnie większą dawkę chloru do sieci niż zazwyczaj. Po dezynfekcji, która rozpoczęła się w sobotę, w niedzielę przeprowadzono płukanie instalacji, aby parametry wody wróciły do normy.

Podkreśla się, że pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą wpłynęło do rzeszowskiego sanepidu w czwartek, 17 sierpnia. Do teraz potwierdzono obecność bakterii u 144 osób (stan na niedzielę). Większość przypadków to mieszkańcy Rzeszowa – 96 pacjentów, oraz powiatu rzeszowskiego – 31. Pozostałe zgłoszenia pochodzą od mieszkańców powiatu dębickiego (4 przypadki), powiatu ropczycko-sędziszowskiego (3 przypadki), powiatu łańcuckiego (2 przypadki), oraz pojedyncze przypadki w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim. Jedna z osób pochodziła z województwa lubelskiego i wcześniej przebywała na Podkarpaciu.

Osoby zakażone legionellą znajdują się obecnie na hospitalizacji w różnych miejscach: Rzeszowie, powiecie rzeszowskim, Dębicy, Przemyślu, Kolbuszowej, Łańcucie, Sędziszowie Małopolskim, Jaśle i Lublinie. W poniedziałek, władze szpitala w Ostrowie Wielkopolskim ogłaszają dwa przypadki zakażenia w tej placówce. Natomiast w niedzielę, po raz pierwszy, informuje się o przypadku zakażenia legionellą w województwie małopolskim. Pacjentka, która jest pod opieką ośrodka opieki, przebywa w stanie ciężkim w jednym ze szpitali województwa.

Dotychczas zmarło łącznie 11 osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą, obciążonych współistniejącymi chorobami.

Legionellę i legionellozę można złapać nie od człowieka ani nie poprzez spożycie zakażonej wody, ale przez wdychanie aerozolu powstałego ze skażonej wody. Legionelloza to poważne zapalenie płuc wywołane przez bakterię legionella. Bakteria ta występuje powszechnie w środowisku, zwłaszcza w wodzie i wilgotnej glebie. Może być obecna w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, hotelach, szpitalach, domach opieki, a także w kranach prysznicowych, zbiornikach wody, systemach klimatyzacyjnych, basenach itp. Objawy legionellozy zaczynają się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni, a później mogą prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc. Hospitalizacja i leczenie antybiotykami są zazwyczaj wymagane, a diagnoza opiera się na specjalnych testach laboratoryjnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version