Około 8,4 mln miejsc pracy będzie zagrożonych we Włoszech z powodu rosnącego wykorzystania sztucznej inteligencji – wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Confartigianato, największą krajową organizację rzemieślników i małych przedsiębiorstw.

„Rezultaty głębokich transformacji technologicznych i procesów automatyzacji odczuje 36,2% całkowitego zatrudnienia”, ostrzegają autorzy dokumentu na temat wpływu sztucznej inteligencji na włoski rynek pracy.

Według ekspertów najbardziej zagrożeni są tzw. pracownicy umysłowi, czyli przedstawiciele zawodów wymagających zaawansowanych umiejętności intelektualnych i administracyjnych. Należą do nich specjaliści IT, kierownicy administracyjni i handlowi, naukowcy i inżynierowie oraz wykwalifikowani urzędnicy służby cywilnej. Z drugiej strony, istnieje znacznie mniejsze zagrożenie dla osób zajmujących się pracą fizyczną, rzemieślników. W ujęciu regionalnym ryzyko wystąpienia sztucznej inteligencji w Apeninach jest największe w uprzemysłowionej Lombardii i obszarze metropolitalnym Lacjum, gdzie oczekuje się, że dotknie ono odpowiednio 35,2% i 32% osób zatrudnionych w 2022 roku.

Jednocześnie w raporcie przeanalizowano również pozytywne aspekty zastosowań sztucznej inteligencji związane z optymalizacją pracy i wdrażaniem nowych technologii. I tak, 6,9% włoskich MŚP już korzysta z robotów, co jest wynikiem wyższym niż średnia europejska wynosząca 4,6% i dwukrotnie wyższym niż w Niemczech (3,5%). Ponadto 5,3% takich firm we Włoszech korzysta z systemów sztucznej inteligencji, a 13% planuje zainwestować w aplikacje AI w najbliższej przyszłości.

„Sztuczna inteligencja jest środkiem, a nie celem. Nie należy się jej obawiać, ale raczej kierować się inteligencją rzemieślniczą, aby uczynić z niej narzędzie, które może zwiększyć kreatywność i godne pozazdroszczenia umiejętności naszych przedsiębiorców. Nie ma robota ani algorytmu, który mógłby skopiować umiejętności rzemieślnicze i naśladować „duszę” pięknie i dobrze wykonanych produktów i usług, które sprawiają, że marka „Made in Italy” jest wyjątkowa na świecie” – powiedział w tym kontekście prezes Confartigianato Marco Granelli.

Według raportu, wśród krajów UE, największe zagrożenie dla rynku pracy ze strony sztucznej inteligencji występuje w Luksemburgu, gdzie 59,4% pracowników może stracić pracę. Niemcy (43%) i Francja (41,1%) również wyprzedzają Włochy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version