Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta, prof. Andrzej Zybertowicz, oraz przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, zostało wymienionych jako trzech z dziewięciu kandydatów zgłoszonych przez partię PiS do komisji mającej zbadać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

POLECAMY: UE: „Lex Tusk” narusza zasadę demokracji. Pisowski reżim broni socjalistycznej ustawy

Termin zgłaszania kandydatów do tej komisji wygasł we wtorek o godzinie 20. Kluby parlamentarne opozycji, tj. Koalicja Obywatelska (KO), Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) oraz Lewica, nie przedstawiły żadnych kandydatur do komisji, co wcześniej zadeklarowały.

Poza wymienionymi wyżej osobami, kandydatami PiS do komisji są: Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego; prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta; prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP; a także Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Marek Czeszkiewicz, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski oraz Andrzej Kowalski. Decyzja w sprawie wyboru członków komisji może zostać podjęta przez Sejm podczas posiedzenia w środę.

Ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022, powstała z inicjatywy PiS, zaczęła obowiązywać 31 maja. Prezydent wcześniej ją podpisał, jednocześnie ogłaszając zamiar skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie, 2 czerwca, prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Parlament przyjął ją 16 czerwca. 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu wobec nowelizacji. Prezydent podpisał nową wersję 31 lipca, a w sierpniu weszła ona w życie.

Zgodnie z wprowadzoną nowelą, w komisji badającej wpływy rosyjskie nie mogą zasiadać parlamentarzyści, a także zostały zniesione środki zaradcze wcześniej zawarte w ustawie, np. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat. Głównym celem komisji jest ocena, czy dana osoba jest odpowiednia do wykonywania zadań w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji może być zaskarżane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Skład komisji liczy 9 członków na stanowisku sekretarza stanu, których powołuje i odwołuje Sejm. Każdy klub parlamentarny ma prawo zgłosić kandydatów w liczbie do 9 osób do marszałka Sejmu, zgodnie z określonym przez niego terminem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version