Jeśli skazany lub jego adwokat nie pojawią się na posiedzeniu dotyczącym odwołania warunkowego zwolnienia, sąd może przystąpić do rozpatrzenia sprawy tylko wtedy, gdy oczywiste jest, że ich wyjaśnienia nie wpłyną na decyzję. Inne akceptowalne powody to niemożność stawiennictwa z przyczyn nieusuwalnych lub przekazanie wyjaśnień na piśmie – jak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Sąd dodatkowo zaznaczył, że prawo skazanego do uczestnictwa w posiedzeniu dotyczącym odwołania warunkowego zwolnienia nie jest bezwzględne. To oznacza, że jeśli skazany nie poinformuje o zmianie miejsca zamieszkania, sąd nie jest zobowiązany do szukania go ani podejmowania prób doręczenia zawiadomienia o rozprawie. W takiej sytuacji nieobecność skazanego nie zatrzymuje postępowania.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, którego Sąd Okręgowy w Tarnowie warunkowo zwolnił z części kary więzienia, nakładając obowiązek podjęcia pracy i zakaz spożywania alkoholu. Na początku pobytu na wolności mężczyzna wyrażał chęć współpracy z kuratorem sądowym, ale po pewnym czasie przestał się stawiać na wezwania. Nawet poprosił kuratora, by złożył wniosek o zakończenie jego warunkowego zwolnienia z więzienia. Mężczyzna tłumaczył to trudnościami w znalezieniu pracy, którą sąd postawił mu jako warunek. Od tego momentu utracił kontakt z kuratorem, zaczął nadużywać alkoholu i narkotyków.

Policję było kilkakrotnie wzywane przez matkę, dziadków oraz mężczyznę, którzy razem zamieszkiwali w jednym domu, ze względu na obawy o swoje bezpieczeństwo. Mężczyzna, będący pod wpływem substancji odurzających, angażował się w awantury i destrukcyjnie oddziaływał na meble oraz wyposażenie domu. Ze względu na złamanie warunków zwolnienia warunkowego, Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował się na unieważnienie warunkowego zwolnienia skazanego i nakierował go z powrotem do zakładu karnego.

Mężczyzna zaskarżył tę decyzję, argumentując, że sąd nie dopełnił wymogów formalnych, gdyż wydał wyrok w jego nieobecności, opierając się wyłącznie na dowodach przeciwko niemu. Sąd apelacyjny odrzucił ten sposób myślenia ze strony skazanego i jego pełnomocnika. W uzasadnieniu podkreślono przede wszystkim, że obecność skazanego na posiedzeniu dotyczącym odwołania warunkowego zwolnienia jest prawem skazanego, ale tylko wtedy, gdy skazany nie unika swoich obowiązków. Nie może być tak, że z powodu nieujawnienia swojego aktualnego miejsca zamieszkania, co można traktować jako celowe utrudnianie sądowi skutecznego doręczenia zawiadomienia o rozprawie, skazany unika konsekwencji swojego postępowania.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna: Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 2 sierpnia 2023 r., sygn. akt II AKzw 537/23 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version