Czy już rozważyłeś zakup węgla na nadchodzący okres grzewczy? Jeżeli nie, to nadszedł odpowiedni moment, aby zacząć poważnie myśleć o tej inwestycji. Wydaje się, że Polskę czeka nadchodząca fala chłodów. Oczywiście, nie oznacza to, że nie będziemy mieli już więcej ciepłych dni w ciągu roku, jednakże wyraźnie możemy zauważyć pierwsze sygnały nadchodzącej jesieni. Jakie temperatury możemy oczekiwać i kiedy?

Prognozy sugerują, że w najbliższym czasie będziemy świadkami spadku temperatur. To może być pierwszy znak, że sezon grzewczy zbliża się nieuchronnie. Warto zastanowić się nad dostarczeniem opału do naszych domów, aby zapewnić sobie komfort cieplny w nadchodzących miesiącach. Nie tylko przydomek „złota polska jesień” będzie wtedy aktualny, ale także potrzeba ogrzewania mieszkań. Jakie więc będą prognozowane temperatury i kiedy możemy się spodziewać pierwszych zmian w pogodzie?

Pora na to, aby uzupełnić węgiel. Nadchodzi fala zimna?

W obecnym tygodniu większość obszaru naszego kraju cieszy się jeszcze dniem, w którym temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. W rzeczywistości, w nadchodzący weekend możemy spodziewać się nawet temperatur zbliżających się do 30 stopni. To z pewnością dobra wiadomość dla tych, którzy marzą o przedłużeniu wakacji i kontynuacji przyjemnych letnich dni, takich jakie mieliśmy w lipcu i sierpniu. Jednak trzeba też być gotowym na zbliżające się zmiany pogodowe.

Zgodnie z prognozami, w drugiej połowie przyszłego tygodnia szybko nadejdzie znaczne ochłodzenie i załamanie pogody. Począwszy od środy, 13 września, możemy spodziewać się nagłego pogorszenia warunków atmosferycznych. Pewne jest zwiększone zachmurzenie, opady deszczu oraz burze. Oczywiście, można zauważyć, że w lipcu i sierpniu również mieliśmy pewne kaprysy pogody, z opadami deszczu i burzami. Jednak wówczas temperatury rzadko schodziły poniżej 10 stopni Celsjusza.

Według prognoz, w piątek, 15 września, w Zakopanem temperatura może spaść do 11 stopni, a w sobotę, 16 września, nawet do 9 stopni w ciągu dnia. W nocy może się to przekładać na temperatury w okolicach zera stopni! Dlatego nie będziemy zaskoczeni, jeśli rankiem ujawni się pierwszy śnieg. Szczególnie dotyczy to obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeśli te prognozy się spełnią, to przy opadach deszczu zapowiadanych w okolicach Zakopanego i temperaturach bliskich zera stopni, w górach będziemy musieli się liczyć z opadami śniegu i temperaturami poniżej zera.

Załamanie pogody…

Oczywiście, Zakopane, zwłaszcza Tatrzański Park Narodowy, słyną z własnego, charakterystycznego mikroklimatu. Jednak również w pozostałych regionach kraju zbliża się znaczące ochłodzenie. Na przykład, w Katowicach na dni 15-16 września prognozowane są temperatury w okolicach 14 stopni w ciągu dnia i nawet 4 stopnie w nocy. Kraków spodziewa się 14 stopni w dzień i 6 stopni w nocy, podczas gdy w Warszawie w ciągu dnia może być 16 stopni, a nocą około 7 stopni. Te dni mogą stanowić pierwszy poważny sygnał, że nadchodzi jesień.

A kiedy temperatura nocą spada do wartości tak niskich jak 4, 6 lub 7 stopni – zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, gdzie zbliża się do zera – staje się oczywiste, że sezon grzewczy zbliża się nieuchronnie. To może niekoniecznie oznaczać konieczność natychmiastowego rozpalenia pieca, ponieważ w niektórych domach piece są włączane przez cały rok. Jednak wielu właścicieli domów będzie musiało przestawić tryb z „lato” na „zima”, aby zapewnić dodatkowe dogrzanie budynku. To z kolei skutkuje większym zużyciem węgla. Nie wszyscy są przygotowani na tę nagłą potrzebę, i wydaje się, że nie wszyscy posiadają dostateczne zapasy opału…

Koniec dobrej pogody?

Oczywiście, to nie oznacza, że w nadchodzącym roku nie będziemy mieli przyjemnych warunków pogodowych. Ta chwilowa zmiana to może być jedynie pierwszy, krótkotrwały, ale jednak zwiastun nadchodzącej jesieni. Możemy być pewni, że jeszcze w ciągu września, października – a kto wie, może nawet w listopadzie – będziemy cieszyć się piękną aurą. Polska złota jesień zapewne nas oczaruje. Jednak równie pewne jest, że nadchodzi czas, kiedy będziemy musieli rozpalić piece. Czy masz już dostarczony węgiel? Czy zatankowałeś już zapasy? Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami…

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version