Rosnące koszty spowodowane gwałtownie wzrastającą inflacją w Polsce skutkują tym, że Polacy są obecnie niezdolni do oszczędzania. Według raportu ING dotyczącego „Zdrowia finansowego Polaków”, aż 41% badanych przyznaje, że obecnie oszczędza mniej, a 13% zwiększa swoje oszczędności, aby przygotować się na ewentualne dalsze podwyżki w przyszłości. Dane udostępnione w raporcie wykazują, że wzrost cen nie tylko wpływa na ograniczenie oszczędzania przez Polaków, ale przede wszystkim wpływa na zwiększenie bieżących wydatków.

POLECAMY: „Dobra zmiana”. Polskie firmy zadłużone na potęgę

Zgodnie z badaniem, większość obecnych Polaków wydaje obecnie większą część swojego dochodu na produkty spożywcze oraz energię w porównaniu do sytuacji sprzed pięciu lat. Badani uważają, że ten trend utrzyma się także za pięć lat. Dodatkowo, 52% Polaków przewiduje wzrost stawek podatkowych, 49% spodziewa się wyższych oprocentowań zarówno dla kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych, podczas gdy tylko 33% sądzi, że oprocentowanie produktów oszczędnościowych również wzrośnie.

Obecnie wysoka inflacja negatywnie wpływa na nasze finanse i gospodarkę, co potwierdzają ostatnie dane gospodarcze. Przez wiele lat motorem wzrostu gospodarczego były wydatki konsumenckie, czyli wydatki rodzin. Niestety, od trzech kwartałów Polacy ograniczają te wydatki, co jest rzadkim zjawiskiem. Przez niemal dwie dekady, tj. od momentu wejścia Polski do UE w połowie 2004 roku, wydatki rodzin spadły tylko raz, i to w okresie przełomu między 2012 a 2013 rokiem – komentuje główny ekonomista ING Banku Śląskiego, Rafał Benecki.

W wyniku wysokiej inflacji, sześciu na dziesięciu Polaków jest świadomych swoich wydatków, starannie zwracając uwagę na zakupy i ich koszty. 46% regularnie monitoruje swoje przychody i wydatki, a 42% planuje swój budżet miesięczny. Jeśli chodzi o oszczędzanie, 35% Polaków robi to regularnie, a 34% czasami. Jedynie 25% Polaków poszukuje informacji finansowych na stronie lub w aplikacji swojego banku, podczas gdy 11% nigdy tego nie robi, a 24% robi to rzadko. Co więcej, aż 63% ankietowanych nie rozmawia z ekspertami, konsultantami lub doradcami finansowymi na temat swoich finansów, albo robi to rzadko.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version