W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba nowych przypadków nowotworów u osób poniżej 50. roku życia znacząco wzrosła o 79 procent, zgodnie z danymi opublikowanymi w „BMJ Oncology”. Najbardziej śmiertelnymi nowotworami w tej grupie są te występujące w piersiach, tchawicy, płucach, jelitach i żołądku. Czyżby teoria spiskowa w zakresie powikłań po „cud szprycy” stawał się faktem?

POLECAMY: „Szczepionki” wywołały epidemię nowotworów

W badaniach opartych na danych Global Burden of Disease 2019, obejmujących 29 rodzajów nowotworów i 204 kraje, naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego podjęli próbę zrozumienia wzrostu liczby zachorowań, śmiertelności z powodu nowotworów, lat życia utraconych z powodu niepełnosprawności oraz czynników ryzyka w grupie wiekowej od 14 do 49 lat między rokiem 1990 a 2019.

POLECAMY: »Jak pożar« Czołowy onkolog: Turborak po zastrzykach mRNA Covid19

Wyniki pokazały, że w 2019 roku na całym świecie zdiagnozowano 1,82 miliona nowych przypadków nowotworów u osób poniżej 50. roku życia, co oznacza wzrost o 79 procent w porównaniu z rokiem 1990. Rak piersi stanowił najwięcej przypadków i zgonów, ale najszybszy wzrost dotyczył raka tchawicy i prostaty. Warto dodać, że ryzyko zachorowania na raka wątroby zmniejszyło się o średnio 2,88 procent rocznie.

POLECAMY: Pfizer wydaje 43 mld dolarów na zakup firmy specjalizującej się w walce z rakiem

W 2019 roku z powodu nowotworów zmarło ponad milion osób poniżej 50. roku życia, co oznacza wzrost o blisko 28 procent w porównaniu z rokiem 1990. Poza rakiem piersi, najwięcej zgonów i niepełnosprawności spowodowały nowotwory tchawicy, płuc, żołądka i jelit, a największy wzrost odnotowano w przypadku raka nerki i jajnika.

POLECAMY: Zanieczyszczenie szczepionki mRNA, zagrożenie „SV40”

Największy przyrost zachorowań w tej grupie wiekowej obserwowano w Ameryce Północnej, Australazji i Europie Zachodniej, ale problem dotknął także kraje o niższych i średnich dochodach, z najwyższymi wskaźnikami zgonów w Oceanii, Europie Wschodniej i Azji Środkowej.

Warto zaznaczyć, że w krajach o niższych i średnich dochodach to kobiety bardziej ucierpiały zarówno pod względem zgonów, jak i konsekwencji zdrowotnych spowodowanych nowotworami.

Na podstawie obserwacji ostatnich trzydziestu lat, naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba nowych przypadków nowotworów i zgonów z nimi związanych wzrośnie odpowiednio o 31 i 21 procent, a najwięcej przypadków dotknie osoby w wieku 40 lat.

Autorzy badania podkreślają, że główną przyczyną tego wzrostu są czynniki związane ze stylem życia, takie jak dieta bogata w czerwone mięso i nadmiar soli, brak owoców i przetworów mlecznych, alkohol, palenie papierosów oraz brak aktywności fizycznej. Ponadto sugerują, że inne czynniki, takie jak nadmierne stosowanie antybiotyków, zaburzenia w mikrobiomie jelitowym i zanieczyszczenie powietrza, mogą również przyczyniać się do tego trendu.

Autorzy apelują o pilne działania prewencyjne, poprawę wczesnej diagnozy i opracowanie optymalnych strategii leczenia nowotworów w tej grupie wiekowej, wymagając jednocześnie globalnej współpracy i dystrybucji zasobów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version