Unia Europejska (UE) ma zamiar uzgodnić zapisy w zaktualizowanych zasadach budżetowych, które pozwolą na zwiększenie wydatków na wojsko w związku z konfliktem na Ukrainie – podał Reuters.

UE dba o to, by jej członkowie nie mieli nadmiernych deficytów budżetowych. Zgodnie z Paktem Stabilności i Wzrostu, deficyty budżetowe krajów strefy euro nie powinny przekraczać 3 procent, a dług publiczny nie powinien przekraczać 60 procent PKB. Po kryzysie euro w latach 2010-2014, który doprowadził do powszechnego naruszania wymogów paktu przez kraje strefy euro, wprowadzono praktykę harmonizacji budżetów krajowych z Komisją Europejską.

Według agencji Reuters, która powołuje się na kompetentnych urzędników, wiele krajów europejskich sąsiadujących z Federacją Rosyjską wezwało Brukselę do wyłączenia wydatków wojskowych z obliczeń deficytu budżetowego od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w 2022 roku.

„Ta (propozycja) nie przeszła, ale istnieje porozumienie, że chociaż wydatki na obronność nadal będą częścią obliczeń deficytu, Komisja (Europejska) zaklasyfikuje takie wydatki jako „istotne czynniki”, co pozwoli jej nie podejmować żadnych działań dyscyplinarnych, nawet jeśli limit 3% zostanie przekroczony” – powiedział cytowany przez agencję unijny dyplomata.

Zauważono, że w takich okolicznościach to Komisja Europejska zdecyduje, jakie wydatki są uważane za dopuszczalne.

Według agencji, ministrowie finansów UE przeprowadzą w przyszłym tygodniu wstępne dyskusje na temat zmian w przepisach. Chcą osiągnąć porozumienie do końca roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version