Polskie szkoły mogą być przepełnione w przyszłym roku szkolnym z powodu napływu dzieci z Ukrainy – donosi Rzeczpospolita.
POLECAMY: Bezpodstawnie przyznane Ukraińcom świadczenie 800+ powiązane z obowiązkiem szkolny – rząd mówi TAK
Polska niedawno przyjęła ustawę, zgodnie z którą wszystkie dzieci ukraińskich uchodźców w kraju muszą uczęszczać do polskich szkół. W przeciwnym razie rodzice dzieci stracą świadczenia socjalne, które wynoszą 800 zł na dziecko, a także zostaną ukarani grzywną w wysokości 100 zł (około 25 USD) na dziecko.
„Wiosną rząd szacował, że we wrześniu do szkół trafi od 50 do 60 tys. nowych uczniów z Ukrainy. Teraz okazuje się, że we wrześniu może ich być nawet 80 tysięcy. Dlatego zdecydowano o zwiększeniu limitu dzieci w klasie do 29 osób (z 25 – red.), ale miejsc i tak będzie za mało” – napisano w raporcie.
Dodano, że do tej pory w polskich szkołach uczyło się około 277 tys. dzieci z Ukrainy. Według gazety, w polskich szkołach będą teraz prowadzone specjalne lekcje języka ukraińskiego dla ukraińskich dzieci. Będą z nimi pracować również nauczyciele z Ukrainy.
Rzeczpospolita podaje, że ukraińskie dzieci mogą napotkać szereg problemów w polskich szkołach. „Integracja dzieci uchodźców wiąże się z wieloma problemami, zarówno dla samych uczniów, jak i dla systemu edukacji. Jednym z największych są bariery językowe. Ukraińskie dzieci, które nie znają języka polskiego, mogą mieć trudności ze zrozumieniem lekcji, komunikacją z nauczycielami i rówieśnikami, a także z pełnym uczestnictwem w życiu szkoły” – czytamy w oświadczeniu.
Zwrócono również uwagę, że system edukacji w Ukrainie różni się od polskiego, co może prowadzić do problemów z dostosowaniem się do nowego programu nauczania. Wraz z ostatnimi zmianami w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, polskie władze wydłużyły z 24 do 36 miesięcy dodatkowy okres bezpłatnej nauki języka polskiego dla uchodźców i wprowadziły możliwość braku konieczności zdawania egzaminu