Naukowcy stwierdzili, że dzieci urodzone w trakcie pandemii COVID-19, które przeszły swoje pierwsze lata życia w okresie tego kryzysu, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną w jelitach niż dzieci urodzone przed pandemią. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports przez zespół naukowców z Nowego Jorku i Los Angeles, wykazało, że próbki kału pobrane od dzieci podczas pandemii zawierały mniejszą różnorodność szczepów bakterii jelitowych

POLECAMY: Deja Vu! W Wielkiej Brytanii wykryto 34 przypadki nowego szczepu Covid-19

Autorzy badania sugerują, że te zmiany w florze bakteryjnej mogą być wynikiem specyficznych zachowań, jakie narzucili opiekunowie dzieci w związku z pandemią. Konkretnie chodzi o decyzje polityczne dotyczące lockdownów, restrykcji i innych ograniczeń wprowadzonych w celu zwalczania wirusa. Warto zauważyć, że w okresie, gdy flora bakteryjna jelit jest najbardziej dynamiczna, dzieci spędzały znacznie więcej czasu w domu i miały mniej kontaktów z rówieśnikami. Ponadto, wzmożono dbałość o higienę.

Jedna z autorek badania, Sarah C. Vogel, podkreśla, że pandemia COVID-19 stanowiła rzadką okazję do przeprowadzenia naturalnego eksperymentu, który pozwolił zrozumieć, jak otoczenie społeczne wpływa na mikroflorę dzieci. To badanie wpisuje się w rosnące zainteresowanie tym, w jaki sposób środowisko społeczne ma wpływ na mikrobiom dzieci.

Naukowcy przeprowadzili analizę, porównując dwie grupy próbek kału od rocznych dzieci: te pobrane przed pandemią oraz te pobrane od marca do grudnia 2020 roku. Choć badacze przyznają, że trudno jest wyciągać długoterminowe wnioski dotyczące zdrowia dzieci na podstawie tych wyników, to ogólnie większa różnorodność mikrobów w jelitach jest kojarzona z lepszym stanem zdrowia – co już potwierdzono w badaniach u dorosłych.

Prof. Natalie Brito, jedna z wiodących autorek publikacji, zauważa, że mniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej u dorosłych wiąże się z gorszym zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Niemniej jednak konieczne są dalsze badania nad tym, jak rozwijająca się flora bakteryjna w okresie dzieciństwa oraz otoczenie w najwcześniejszym etapie życia wpływają na te związki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version