Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zgłosiła dziewięć zawiadomień do prokuratury w związku z wykrytymi nieprawidłowościami dotyczącymi przygotowania i działania administracji podczas pandemii COVID-19 oraz tworzenia i funkcjonowania szpitali tymczasowych. Wśród tych zawiadomień trzy dotyczą zakupu respiratorów, a dwa skupiają się na działaniach ministra aktywów państwowych.

NIK skierowała również wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (obecnie organ nielegalny z uwagi na okupację stanowiska prezesa przez Julię Przyłębską, której kadencja zakończyła się w grudniu 2022 roku), w którym domaga się zbadania zgodności przepisów specustawy oraz ustawy zmieniającej z Konstytucją. Na konferencji prasowej we wtorek NIK podniosła istotne wątpliwości dotyczące zgodności wielu wprowadzonych przepisów w czasie pandemii z Konstytucją RP. W szczególności zakwestionowano proces uchwalania dwóch ustaw stanowiących podstawę prawną działań związanych z pandemią, a także niektóre ich konkretne zapisy.

POLECAMY: Szpital covidowy we Wrocławiu na oku śledczych. W tele milionowy przekręt

NIK przeprowadziła szczegółową analizę działań instytucji państwowych w trakcie pandemii COVID-19 i podsumowała swoje wnioski podczas konferencji w Warszawie. W raporcie NIK wskazano na wydatki wynoszące blisko 9 miliardów złotych na dodatki związane z pandemią, prawie 1 miliard na szpitale tymczasowe oraz ponad 82 miliony złotych na respiratory, które okazały się niekompletne, niesprawne i nie spełniające polskich norm.

W kontekście działań prokuratury, NIK zgłosiła dziewięć zawiadomień. Trzy z nich dotyczą zakupu respiratorów, a dwa skoncentrowane są na działaniach ministra aktywów państwowych. Dodatkowo, cztery zawiadomienia dotyczą kontroli szpitali tymczasowych, w których uwzględniono wojewodę dolnośląskiego, dyrektora szpitala MSWiA w Katowicach oraz ministra aktywów państwowych w zakresie ponoszenia kosztów szpitali tymczasowych w Hali Jaskółka w Tarnowie. W kwestii dodatków covidowych, jedno zawiadomienie zostało przekazane do prokuratury, a pozostałe są w trakcie przygotowywania.

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) stanowczo odrzuciło zarzuty NIK dotyczące realizacji budowy szpitali tymczasowych przez spółki Skarbu Państwa. Ministerstwo podkreśliło, że inwestycje te miały na celu ratowanie życia i zdrowia pacjentów z COVID-19, a MAP dbało o efektywne wydawanie publicznych środków oraz użyteczność tych szpitali po zakończeniu pandemii. MAP stanowczo broni swojego podejścia i podkreśla, że wszystkie wydatki były uzasadnione i celowe, a działania były skoncentrowane na ratowaniu ludzkiego życia. MAP zaznacza również, że decyzje dotyczące budowy szpitali tymczasowych były wydane przez premiera Rady Ministrów, a Ministerstwo Aktywów Państwowych było odpowiedzialne za rozliczenie i zwrot kosztów poniesionych przez spółki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version