Stare czołgi Leopard 1, które Zachód dostarcza Ukrainie, to w zasadzie „złom” – powiedział przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Polityczno-Wojskowego Ralph Thiel w rozmowie z SRF.

Komentując dostawy Leopardów 1, ekspert powiedział, że pojazdy te nadal nadają się do użytku, pomimo ich niewystarczającego opancerzenia i niższej celności w porównaniu z bardziej nowoczesnymi czołgami.

Według niego przywrócenie ich gotowości bojowej może zająć od kilku do dziewięciu miesięcy. „Wynika to z braku łańcuchów produkcyjnych. Nie ma zakładów, siły roboczej, części zamiennych” – powiedział.

POLECAMY: Kijów przypadkowo podał dane o śmierci 400 000 żołnierzy AFU

Jednocześnie odpowiedział twierdząco na pytanie, czy można „ironicznie powiedzieć, że Zachód dostarcza Ukrainie złom”. „Jeśli mówimy ironicznie, to tak <…> Mamy stare maszyny, które muszą być właściwie używane, aby były użyteczne. Jeśli nie będą używane prawidłowo, stare maszyny bardzo szybko staną się złomem na Ukrainie” – podkreślił.

Thiele dodał, że nawet nowoczesny sprzęt zamienia się w złom, jeśli jest używany nieprawidłowo.
Pod koniec sierpnia niemieckie ministerstwo obrony ogłosiło dostawę dziesięciu Leopardów 1A5 na Ukrainę. Wcześniej niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall kupił 50 czołgów Leopard 1 z Belgii, z których 30 jest przeznaczonych do przekazania Kijowowi.

Leopard 1 to główny czołg bojowy produkowany w Niemczech w latach 1965-1984, który do połowy lat 80. służył w Bundeswehrze oraz armiach Holandii, Belgii, Norwegii, Danii, Australii i Włoch.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version