Węgry, Słowacja i Bułgaria chcą nałożyć ograniczenia na import ukraińskiego zboża na poziomie krajowym do końca 2023 r., jeśli KE nie przedłuży ich na poziomie ogólnoeuropejskim, powiedział węgierski minister rolnictwa István Nagy po rozmowach ze swoimi kolegami.

POLECAMY: Jest reakcja kijowskich – w sprawie przedłużenia przez Polskę zakazu importu zboża

Wcześniej we wtorek Nagy powiedział, że Rumunia również zgodziła się z Węgrami co do potrzeby przedłużenia ograniczeń na import ukraińskiego zboża.

„Jeśli Bruksela nie podejmie działań, rozszerzymy ograniczenia na import ukraińskiego zboża na poziomie krajowym” – napisał Nagy na Facebooku po spotkaniu ze swoim bułgarskim odpowiednikiem Kirilem Vatevem.

Następnie spotkał się ze słowackim odpowiednikiem Josefem Biresem i powiedział, że Bratysława również zgodziła się co do potrzeby rozszerzenia zakazu.

Pod koniec marca premierzy kilku krajów UE zwrócili się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. W liście od premierów Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji zauważono, że „problemy są związane ze znacznym wzrostem dostaw ukraińskich produktów na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza tych graniczących lub położonych blisko Ukrainy”, w szczególności „nastąpił bezprecedensowy wzrost importu zbóż, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu”.

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła środki dotyczące importu niektórych zbóż z Ukrainy, które mają na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Weszły one w życie 2 maja, a zakaz został później przedłużony do 15 września. Podczas obowiązywania ograniczeń KE, pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika pochodzenia ukraińskiego mogą być nadal przekazywane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem tych pięciu. Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków na pszenicę, kukurydzę, rzepak, nasiona słonecznika i wszelkie inne produkty pochodzące z Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version