Niemiecka policja coraz częściej zatrzymuje obywateli Ukrainy, którzy przemycają nielegalnie ludzi przez granicę – donosi niemiecki dziennik Bild.
POLECAMY: Ukraińcy popełniają najwięcej przestępstw w Polsce
Dziennik Bild informuje, że mafie, zajmujące się nielegalnym przemytem migrantów przez wschodnią granicę Niemiec, coraz częściej rekrutują Ukraińców do roli przemytników. W 2023 roku obywatele Ukrainy stanowią największą grupę zatrzymanych przemytników, zastępując Syryjczyków, którzy byli na czele tej statystyki w 2022 i 2021 roku – podaje rzecznik federalnej policji Marcel Pretzsch, cytowany przez dziennik.
Według informacji Bild, dane policyjne pokazują, że w pierwszej połowie 2023 roku na granicy Saksonii z Czechami zatrzymano 37 przemytników ukraińskiego pochodzenia, 24 czeskich i 18 uzbeckich. Natomiast na granicy niemiecko-polskiej w Saksonii aresztowano 29 obywateli Ukrainy, którzy prowadzili przemyt migrantów, oraz 19 Syryjczyków i jedenastu Białorusinów przemycających ludzi.
Bild informuje, że przemytnicy otrzymują zazwyczaj jedynie niewielką część wynagrodzenia w porównaniu z zyskami mafii. Imigranci płacą organizatorom przemytu od 6000 do 10 000 euro. W przypadku zatrzymania przemytnika, ten nie dostaje swojej zapłaty, co prowadzi często do niebezpiecznych pościgów za nimi – zaznacza niemiecka policja.
Zdaniem anonimowego śledczego, jedynym sposobem na ograniczenie tego gwarantowanego przemytu do Niemiec jest wprowadzenie stałych kontroli granicznych lub punktów kontrolnych w kraju. Wtedy mafia przemytnicza będzie musiała znaleźć nowe metody działania – informuje Bild.
Podobne zjawisko występuje również w Polsce, gdzie obcokrajowcy stanowią 90 procent osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Najwięcej Ukraińców i Gruzinów było wśród zatrzymanych. Sytuacja ta wyglądała podobnie także w poprzednim roku, gdzie 90 procent osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów to cudzoziemcy. Warto zaznaczyć, że obywatele Ukrainy i Gruzji dominowali również wśród osób poszukiwanych przez policję w 2021 roku zgodnie z artykułem 264 § 3 kodeksu karnego, dotyczącym organizowania nielegalnej imigracji. Stanowili oni prawie 70 procent poszukiwanych w związku z tym artykułem.