Począwszy od 17 września, przewiduje się wprowadzenie długo oczekiwanych zmian w przepisach, które wpłyną na obszar punktów karnych. Jedną z tych zmian będzie przywrócenie kursów umożliwiających redukcję punktów karnych. Niemniej jednak, istnieje prawdopodobieństwo, że te kursy staną się znacznie kosztowniejsze w porównaniu do poprzednich.

Warto zastanowić się nad tym, jakie mogą być potencjalne konsekwencje tej zmiany. Z jednej strony, kursy redukujące punkty kwarne mogą stanowić cenną opcję dla kierowców, którzy chcą odzyskać swoją reputację na drodze i uniknąć utraty prawa jazdy. Z drugiej strony, wyższe koszty kursów mogą zniechęcać niektórych kierowców do skorzystania z tej opcji, co może wpłynąć na ich zdolność do zachowania swojego prawa jazdy w przypadku naruszenia przepisów drogowych.

Dotychczas obowiązujące przepisy

Od 17 września 2022 roku, w życie weszły nowe przepisy dotyczące taryfikatora mandatów oraz zmian w systemie punktów karnych. Te zmiany wpłynęły znacząco na statystyki związane z karaniem kierowców.

Według danych przygotowanych przez Komendę Główną Policji, od momentu wprowadzenia tych nowych przepisów, aż 14 159 kierowców, z uwagi na przekroczenie limitu punktów karnych, zostali zmuszeni do przystąpienia ponownie do egzaminu na prawo jazdy. Dodatkowo, uprawnienia zostały cofnięte 2503 młodym kierowcom. Sumując te liczby, oznacza to, że łącznie 16 662 osoby straciły swoje prawo jazdy z powodu przekroczenia limitu punktów karnych od września 2022 roku.

Warto porównać te statystyki z danymi z całego roku 2022, kiedy to mniej niż 10 tysięcy osób straciło prawo jazdy z powodu punktów karnych. To jasno pokazuje, że nowe przepisy wprowadziły znacznie większą surowość i rygor w stosunku do kierowców, co skutkowało zwiększoną liczbą utrat prawo jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktów karnych.

Punkty kasowane po roku

Dokładnie po roku od wprowadzenia nowych przepisów, rząd postanowił podjąć decyzję o ich cofnięciu. W ramach tych nowych zasad, punkty karne będą usuwane z konta kierowcy po upływie roku, licząc od momentu uregulowania mandatu. Ważne jest jednak zrozumienie, że prawo nie działa wstecz, co oznacza, że osoby, które zostały ukarane punktami karalnymi w okresie obowiązywania bardziej restrykcyjnych przepisów, będą musiały z nimi żyć przez dwa lata od daty ich nałożenia.

Warto podkreślić, że taryfikator mandatów pozostaje bez zmian. Nadal istnieje możliwość otrzymania najwyższej liczby punktów karnych, czyli 15, za takie wykroczenia jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h. To ważne informacje dla kierowców, którzy powinni zachować ostrożność na drogach i przestrzegać przepisów, aby uniknąć kar i utraty punktów karnych na swoim koncie.

Kursy

Kursy umożliwiające zmniejszenie ilości punktów karnych wracają na rynek, dając kierowcom nadzieję na zachowanie swojego prawa jazdy, pomimo nadmiernego obciążenia „punktami karminymi”. Teraz będą mieli szansę uczestniczyć w takim kursie nie częściej niż raz na pół roku, a także tylko w formie zajęć stacjonarnych.

Szkolenie będzie składać się z dwóch głównych części: teoretycznej i praktycznej, obejmującej m.in. manewr awaryjnego hamowania. Jednakże, niestety, wydaje się, że koszt takiego kursu może znacząco wzrosnąć. Mówi się o przedziale cenowym od 500 do 900 złotych, ale ostateczna kwota pozostaje jeszcze nieznana.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version