Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    Zatrzymanie SBU

    Na Ukrainie burmistrz Sum został zatrzymany podczas przyjmowania dużej łapówki

    4 października 2023
    Polska i Ukriana

    Polacy przeciwni dalszemu rozdawaniu przez PiS gigantycznych pieniędzy ukraińskim cwaniakom

    4 października 2023
    Zelenski USA

    Słowa Zełenskiego o „zwycięstwie Ukrainy” wywołały szok w Internecie

    4 października 2023
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: kontakt@legaartis.pl
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Prawo co dnia»Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Kiedy pracodawca musi go wypłacić?
    Prawo co dnia

    Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Kiedy pracodawca musi go wypłacić?

    18 września 2023Brak komentarzy5 Mins ReadBy Daniel Głogowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Urlip sila wyzsza
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda osoba zatrudniona na terenie Polski na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, który jest płatny i nie może być przerwany. Niekiedy, z powodu różnych problemów logistycznych lub organizacyjnych, skorzystanie z urlopu jest niemożliwe. W takim przypadku pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop. W niniejszym artykule omówimy termin, w jakim pracodawca jest zobowiązany wypłacić ten ekwiwalent.

    POLECAMY: Pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy

    Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – podstawowe informacje Urlop wypoczynkowy stanowi niezbywalne prawo każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jest to okres, w którym pracownik nie pracuje, ale nadal otrzymuje wynagrodzenie w ustalonej wysokości. Przepisy Kodeksu pracy regulują kwestie związane z prawem pracowników do urlopu. W ciągu każdego roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje od 20 do 26 dni urlopu, w zależności od długości stażu pracy.

    Jeśli z jakiegoś powodu pracownik nie skorzysta z przysługującego mu urlopu w danym roku, niewykorzystane dni urlopowe przechodzą na tzw. urlop zaległy. Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi tego zaległego urlopu w ciągu kolejnego roku, jednakże musi to uczynić przed końcem września. Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu w roku, w którym miał do niego prawo, nie ma prawa ubiegać się o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystaną część urlopu.

    Podstawową regułą dotyczącą ekwiwalentu za urlop jest taka, że wypłaca się go w przypadku, gdy stosunek pracy zostaje zakończony lub rozwiązuje się umowę z pracownikiem, który dotąd nie wykorzystał w pełni swojego przysługującego urlopu. Przepis ten zawarty jest w art. 171 § 1 Kodeksu pracy, który brzmi:

    „Jeśli pracownik nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu z powodu rozwiązania lub zakończenia stosunku pracy, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny.”

    Warto podkreślić, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest przyznawany zarówno za urlop bieżący, który jest proporcjonalnie ustalany w zależności od przepracowanego okresu roku, jak i za urlop zaległy. Tę zasadę potwierdził między innymi wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 1974 roku (III PRN 41/73).

    PrawoCodnia 1

    Komu przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? 

    Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy spółdzielczej o pracę, a także na zasadzie mianowania i wyboru. Oznacza to, że pracownicy, którzy świadczą pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy o dzieło lub umowy zlecenie, nie mają prawa do korzystania z omawianych świadczeń.

    Kiedy nie trzeba wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? 

    Kodeks pracy w art. 171 § 3 omawia także okoliczności, w których nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

    „Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą”

    Oznacza to, że ekwiwalentu nie wypłaca się, gdy strony zdecydują się na podpisanie kolejnej umowy o pracę zaraz po rozwiązaniu/wygaśnięciu wcześniejszej umowy. 

    Jak określa się wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? 

    Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy to zwykle wydarzenie, które ma miejsce w trakcie roku kalendarzowego, co może stworzyć pewne trudności w ustaleniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W takich przypadkach pracodawcy muszą dostosować się do przepisów zawartych w artykule 155 Kodeksu pracy, który dotyczy urlopu proporcjonalnego.

    Ten konkretny artykuł mówi, że jeśli stosunek pracy zostaje zakończony w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi „u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop w proporcji do okresu, przez który był zatrudniony u tego pracodawcy w roku, gdy stosunek pracy dobiegł końca, chyba że przed jego zakończeniem pracownik skorzystał z urlopu w przysługującym mu wymiarze lub w większym.” Oznacza to, że wysokość ewentualnego ekwiwalentu zależy od tego, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi na mocy przepisów.

    Kiedy należy wypłacić ekwiwalent? 
    Do tej pory w żadnym akcie prawnym nie znalazły się precyzyjne zapisy dotyczące zasad udzielania urlopu wypoczynkowego oraz wypłacania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu. 

    Powszechnie przyjmuje się jednak, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien zostać wypłacony najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia danego pracownika. Wynika to z tego, iż we wskazanym terminie pracownik zyskuje prawo do tego świadczenia. Opinia ta została potwierdzona przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00).

    „Urlop przymusowy” zamiast ekwiwalentu?

    W momencie rozwiązania umowy o pracę, istotne jest określenie długości okresu wypowiedzenia, co ma duże znaczenie. W niektórych przypadkach pracodawcy podejmują decyzję o skierowaniu pracownika na urlop wypoczynkowy zamiast wypłaty ekwiwalentu. Czy taka praktyka jest zgodna z przepisami?

    Podobna kwestia była przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego w kwietniu 2011 roku. W wyroku stwierdzono, że pracodawca nie jest zobowiązany do uzyskania zgody pracownika na skierowanie go na urlop w trakcie okresu wypowiedzenia. To oznacza, że pracownik nie ma wpływu na decyzję pracodawcy w tej sprawie. Brak istniejących narzędzi prawnych, które by zmuszały pracodawcę do wypłacenia ekwiwalentu zamiast skierowania na tzw. „urlop przymusowy”.

    Podsumowanie – ekwiwalent za niewykorzystany urlop

    Każdy pracodawca powinien umożliwić swoim pracownikom wykorzystanie przysługujących im dni urlopowych w danym roku kalendarzowym. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłaca się wyłącznie wtedy, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.


    Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

    Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

    Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

    ☎️ 579-636-527

    📧 kontakt@legaartis.pl

    Lega artis aplikacja

    adwokat warszawa ekwiwalent za urlop lega artis legaartis porady prawne pracownik prawnik prawnik żoliborz prawo pracy
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram

    Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

    Ostatnio DODANE

    Zatrzymanie SBU

    Na Ukrainie burmistrz Sum został zatrzymany podczas przyjmowania dużej łapówki

    4 października 20230
    Polska i Ukriana

    Polacy przeciwni dalszemu rozdawaniu przez PiS gigantycznych pieniędzy ukraińskim cwaniakom

    4 października 20230
    Zelenski USA

    Słowa Zełenskiego o „zwycięstwie Ukrainy” wywołały szok w Internecie

    4 października 20230
    PL i UA

    Polska dopuszcza trudne relacje z Ukrainą w najbliższych miesiącach

    4 października 20230

    Napisz Komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    Zatrzymanie SBU

    Na Ukrainie burmistrz Sum został zatrzymany podczas przyjmowania dużej łapówki

    4 października 2023
    syn Bidena e1673640286199

    Media: Syn Bidena był podejrzany o powiązania z europejską siecią zajmującą się handlem ludźmi w celach seksualnych

    4 października 2023
    Ukraina

    Zełenskiemu pokazano, jak zmienią się granice Ukrainy

    4 października 2023
    mieszkanie

    Koniec z wynajmem mieszkań w Polsce. Ogłoszono wprowadzenia nowych przepisów

    3 października 2023
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • Miro - Osoby po 60 będą musiały zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze raz i będą miały zakaz jazdy w nocy
    • Anna - Dodatek na węgiel 2023. Rząd przekazał od kiedy rusza wypłata pieniędzy na węgiel
    • Jabb - Osoby po 60 będą musiały zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze raz i będą miały zakaz jazdy w nocy
    • senior - Skończyłeś 65 lat? Stracisz swoje prawo jazdy. Ogłoszono nowe przepisy
    • Ida - Od 15 października startuje dodatek zimowy 3000 zł! Dodatkowe pieniądze do wydania na węgiel i inne

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2023
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.