Już w najbliższy wtorek, 19 września, wchodzi w życie nowa zniżka na rachunki za prąd, która przyniesie konsumentom znaczące oszczędności. Dzięki nowym zasadom rozliczeń z klientami, można spodziewać się zaoszczędzenia ponad 120 złotych jeszcze w tym roku. To jest efektem jednorazowego upustu, który wynosi aż 12 procent i ma na celu obniżenie kosztów energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Nowa zniżka jest bardzo oczekiwana przez klientów i może stanowić znaczący wpływ na ich budżety. Jest to krok w kierunku bardziej przystępnych cen energii elektrycznej i zachęty do bardziej efektywnego korzystania z zasobów energetycznych. Warto więc zrozumieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tej korzystnej obniżki i cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Zniżka na prąd będzie obowiązywać od jutra, co zrobić aby zaoszczędzić pieniądze?

Wkrótce będziemy mogli cieszyć się niższymi opłatami za prąd, dzięki jednorazowemu upustowi wprowadzonemu w życie za sprawą rozporządzenia podpisanego przez Annę Moskwę, ministra klimatu i środowiska. Kto będzie mógł skorzystać z tej atrakcyjnej 12-procentowej zniżki na rachunki za prąd, która zacznie obowiązywać od 19 września 2023 roku?

Nowe rozporządzenie dotyczące taryf energetycznych wprowadza znaczący rabat, który ma na celu przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, szacowane na ponad 120 złotych. Dostawcy energii zostali zobowiązani do wprowadzenia nowych zasad rozliczeń z klientami. Szacuje się, że ta obniżka może się równać wartości miesięcznego rachunku za prąd według wyliczeń PGE.

12 procent zniżki na prąd, są warunki

Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin, ogłosił, że dostawcy energii są teraz zobowiązani do przyznania gospodarstwom domowym korzystnym upustu, który może przynieść oszczędności wynoszące ponad 120 złotych. Jednak, aby móc cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Pierwszym krokiem jest wyrażenie zgody na otrzymywanie faktur za prąd w formie elektronicznej. Dodatkowo, klient musi wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących oferowanych produktów i usług, a także potwierdzenie poprawności swoich danych u swojego dostawcy energii.

Chociaż zniżka ta stanowi rzeczywiste oszczędności pieniędzy dla Polaków, jest ona uzależniona od spełnienia pewnych warunków. Istnieją trzy główne sposoby, aby móc skorzystać z tego upustu:

  1. Posiadanie instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) dla swojego gospodarstwa domowego.
  2. Obniżenie zużycia energii elektrycznej przez co najmniej trzy kolejne miesiące (od stycznia do września 2023 roku) o co najmniej 5% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.
  3. Korzystanie z podwyższonych limitów zużycia energii wprowadzonych w ramach Tarczy Solidarnościowej. To dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, osobami niepełnosprawnymi lub rolnikami.

Te warunki pozwalają Polakom zmniejszyć koszty związane z energią elektryczną, a jednocześnie zachęcają do bardziej efektywnego korzystania z zasobów energetycznych.


Zniżka ma być naliczana „bez zbędnej zwłoki”

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 19 września, jednoznacznie określają, że w przypadku spełnienia przez klienta energii jednego z wymienionych warunków, obniżka na rachunku za prąd zostanie naliczona „natychmiast, bez zbędnych opóźnień”. Co istotne, ustalono, że korzyść z tej zniżki musi zostać uwzględniona w rozliczeniach nie później niż na ostatniej fakturze za rok 2023.

Nowe przepisy wprowadzają przejrzystość i szybkość w procesie naliczania zniżek na rachunkach za prąd dla klientów spełniających określone warunki. Ważne jest również, że zapewniają one pewność co do terminu, w którym klient otrzyma korzyść finansową wynikającą z tych przepisów. Dzięki temu konsumenci mogą lepiej zarządzać swoimi budżetami i planować wydatki na energię elektryczną z większą pewnością.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version