W Polsce programy socjalne i rządowe dotacje stanowią ważny element wsparcia dla obywateli od wielu lat. Programy takie jak Rodzina 500+, Senior+, Maluch+ czy Dobry Start cieszą się ogromnym zainteresowaniem i korzyścią z nich dziesiątki milionów Polaków. Warto zaznaczyć, że już pod koniec września zostaną otwarte możliwości składania wniosków w nowej edycji bardzo popularnego programu wsparcia dla rodzin. Jest to okazja, którą warto wykorzystać, ponieważ dostępne środki wynoszą nawet do 41 tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. W niniejszym tekście przedstawimy, dla kogo jest to wsparcie przeznaczone oraz jakie kroki należy podjąć, aby z niego skorzystać.

Ta informacja z pewnością budzi zainteresowanie wielu Polaków, szczególnie tych, którzy planują remonty swoich mieszkań i domów. Od końca września rozpocznie się proces składania wniosków, a dostępne środki wynoszą nawet do 41 tysięcy złotych. Co istotne, nie ma ograniczeń co do liczby beneficjentów – wsparcie finansowe będzie dostępne dla wszystkich, którzy złożą odpowiednie dokumenty.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, lokatorzy mieszkań komunalnych oraz wspólnoty posiadające od 3 do 7 lokali mieszkalnych będą mieli szansę ubiegać się o dotacje w celu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, zwanych popularnie „kopciuchami”, oraz poprawy efektywności energetycznej swoich nieruchomości. Program „Ciepłe Mieszkanie” dysponujący budżetem w wysokości 1,75 miliarda złotych przewiduje wsparcie do 41 tysięcy złotych dla osób fizycznych oraz aż 375 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych. Mieszkańcy gmin o najwyższym poziomie zanieczyszczenia środowiska mogą liczyć na jeszcze większe kwoty wsparcia. Szefowa resortu klimatu i środowiska, Anna Moskwa, poinformowała, że nabór wniosków dla gmin rozpocznie się 29 września 2023 roku.

Dla kogo i na co

Głównym celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest udzielenie wsparcia mieszkańcom w celu zastąpienia przestarzałych źródeł ciepła na paliwo stałe bardziej efektywnymi i przyjaznymi środowisku alternatywami, a także zwiększenie efektywności energetycznej w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Program ten oferuje wsparcie finansowe dla osób fizycznych, aby umożliwić im demontaż nieefektywnych źródeł ciepła, znanych jako „kopciuchy”, oraz zakup i instalację nowych źródeł ciepła lub podłączenie mieszkania do bardziej efektywnego źródła ciepła w obrębie budynku.

Ponadto, jeśli osoby fizyczne zdecydują się na przeprowadzenie wymiany źródeł ciepła, program pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego na inne związane z efektywnością energetyczną działania. Obejmuje to zakup i instalację mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, modernizację stolarki okiennej i drzwiowej, a także pokrycie kosztów niezbędnej dokumentacji projektowej.

Dzięki temu programowi, mieszkańcy mają możliwość poprawy jakości swojego mieszkania, zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz przyczynienia się do redukcji emisji zanieczyszczeń atmosferycznych, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Warto zaznaczyć, że program uwzględnia różne poziomy wsparcia w zależności od dochodów gospodarstwa domowego, co pozwala na bardziej sprawiedliwy podział środków i dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Trzy poziomy dofinansowania

Program „Ciepłe Mieszkanie” jest podzielony na cztery główne części, z których pierwsze trzy są przeznaczone dla osób fizycznych, a ostatnia, czwarta część, jest dostępna dla wspólnot mieszkaniowych. W dzisiejszym artykule skupimy się na trzech różnych opcjach dostępnych dla osób fizycznych.

Pierwszą opcją jest podstawowy poziom dofinansowania, który przysługuje osobom o rocznych dochodach nie przekraczających 135 tysięcy złotych. W ramach tego programu, można otrzymać dotację do 16,5 tysiąca złotych, co stanowi maksymalnie 30 procent kosztów kwalifikowanych na remont jednego mieszkania. Dla nieruchomości zlokalizowanych w gminach o najwyższym poziomie zanieczyszczenia, wsparcie może wynieść nawet do 35 procent, co daje maksymalnie 19 tysięcy złotych.

Jeśli dochody w gospodarstwie wynoszą do 1894 złote na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub do 2651 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym (czyli przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa), można ubiegać się o podwyższone dotacje. W tym przypadku, można otrzymać 27,5 tysiąca złotych, co stanowi do 60 procent kosztów kwalifikowanych, lub 29,5 tysiąca złotych (do 65 procent kosztów) dla nieruchomości w gminach najbardziej zanieczyszczonych.

Najwyższe wsparcie przewidziane jest dla osób o bardzo niskich dochodach, czyli dla tych, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa wynosi nie więcej niż 1090 złotych w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub 1526 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Osoby te, a także te uprawnione do zasiłków stałych, okresowych, rodzinnego lub opiekuńczego, mogą ubiegać się o wsparcie wynoszące aż 41 tysięcy złotych (do 90 procent kosztów kwalifikowanych) lub nawet 43,9 tysięcy złotych (95 procent kosztów) w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w miejscowościach ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version