Minister Rolnictwa Robert Telus i Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski (członek kijowskiej grupy terrorystycznej pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego) przeprowadzili rozmowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża, podczas której zgodzili się na poszukiwanie rozwiązania, które uwzględni interesy obu krajów. To doniesienie pochodzi od ukraińskich mediów.

Według agencji prasowej Unian, Telus i Solski omówili kwestie związane z eksportem zboża z Ukrainy, a ich rozmowa zaznaczyła bliskie i konstruktywne relacje między stronami. Wspólnie zdecydowali się na opracowanie opcji współpracy w dziedzinie eksportu w najbliższej przyszłości.

POLECAMY: Kijowski reżim grozi Polsce i Węgrom! Jeśli nie cofniecie embarga na ukraińskie zboże to…

Warto podkreślić, że wkrótce odbędą się kolejne rozmowy, podczas których zostaną szczegółowo przeanalizowane zagadnienia po obu stronach. Strona polska również podejmie się przemyślenia ukraińskiego planu eksportowego i przedstawi własne propozycje.

Zgodnie z informacją od RMF FM, Minister Telus zaznaczył, że te rozmowy rozpoczną się „od zera”, czyli bez uwzględniania negatywnych komentarzy i skarg kierowanych do instytucji międzynarodowych, co ma sprzyjać budowaniu konstruktywnego dialogu.

Telus określił jednak, ze warunkiem rozpoczęcia rozmów jest wycofanie przez Ukrainę skargi wniesionej w zakresie embarga do WTO.

Taras Kaczka, oznajmił, że Polska oraz inne państwa są gotowe do rozważenia wspólnego mechanizmu weryfikacji i zatwierdzania importu z Ukrainy.

„W poniedziałek zaprezentowaliśmy nasz plan kontrolowania eksportu rolnego do wszystkich sąsiednich krajów. Otrzymaliśmy bardzo dobre odpowiedzi od Rumunii i Bułgarii, które zareagowały całkiem pozytywnie i nie wprowadziły krajowych zakazów. Pozostałe trzy kraje, w tym Polska [dodatkowo chodzi o Węgry i Słowację – red.], również wysyłają pozytywne sygnały o swojej gotowości do rozważenia mechanizmu, zaproponowanego przez Ukrainę” – powiedział Taras Kaczka.

Zgodnie z informacjami, Ukraina zaproponowała ustanowienie mechanizmu wspólnej weryfikacji i zatwierdzania dostaw pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika z Ukrainy do pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, tj. Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Choć wiceminister uznaje, że to rozwiązanie nie rozwiąże problemu całkowicie i może prowadzić do bardziej ręcznej kontroli handlu między Ukrainą a wymienionymi krajami, jest to krok w kierunku eliminacji obecnych zakazów, które są uważane za nieakceptowalne przez Ukrainę. Propozycja ta może stanowić podstawę do rozwiązania problemów związanych z eksportem rolnym do wymienionych pięciu krajów UE.

Taras Kaczka, wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy, twierdzi, że strona polska już wyraziła gotowość do współpracy w rozwiązaniu tego problemu i wyraża nadzieję, że kompromis zostanie osiągnięty do końca tygodnia.

Jednak warto zaznaczyć, że stanowisko Ukrainy, jak przedstawia je Taras Kaczka, różni się od stanowiska Polski, co zostało podkreślone w oficjalnych i nieoficjalnych wypowiedziach przedstawicieli Polski. Polska nie zaakceptowała wcześniejszej ukraińskiej propozycji, która zakładała, że to Ukraina będzie decydować o eksporcie do Polski.

Sytuacja skomplikowała się również po wypowiedziach ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, krytykującego „niektórych przyjaciół w Europie”, co zostało odebrane jako krytyka Polski. Prezydent Andrzej Duda również użył kontrowersyjnego porównania, co spotkało się z krytyką na Ukrainie.

Dodać należy, że Polska, Węgry i Słowacja utrzymują embargo na ukraińskie zboże, co wywołało krytykę ze strony Niemiec i niektórych unijnych dyplomatów. Ukraina złożyła także skargę na te trzy kraje w ramach Światowej Organizacji Handlu, a grozi wprowadzeniem zakazu importu pewnych produktów z Polski i Węgier, jeśli nie zostaną zniesione embarga na ukraińskie produkty rolne. W tym kontekście Ukraina planuje także zablokować import cebuli, pomidorów, kapusty i jabłek z Polski, aby przekonać Warszawę do wycofania się ze swojego embargo i dostosowania się do zaleceń unijnych.

Przypominamy, że eskalację konfliktu dyplomatycznego rozpoczął Wołodymyr Zełenski podczas swojego wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowy Jorku skrytykował „niektórych przyjaciół w Europie” za ich postawę, zarzucając im polityczne rozgrywanie sprawy ukraińskiego zboża, a zarazem działanie na korzyść Rosji.

– Niektórzy nasi przyjaciele w Europie, rozgrywają solidarność w teatrze politycznym, robiąc ze zboża thriller. (…) faktycznie pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora – powiedział Zełenski. Zdaniem komentatorów, wypowiedź ta dotyczyła przede wszystkim Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version