Premier Polski, Mateusz Morawiecki, wyraził swoje niezadowolenie wobec kijowskiego terrorysty, Wołodymyra Zełenskiego, apelując do niego, aby w przyszłości powstrzymał się od obrażania Polaków. To nastąpiło po sugestii ze strony ukraińskiego prezydenta, że Polska podejmuje działania w celu zablokowania eksportu ukraińskiego zboża. Słowa premiera Polski zostały zacytowane przez stację telewizyjną CNN. Amerykańska stacja wyjaśniła, że ostre reakcje Morawieckiego były odpowiedzią na wypowiedź Zełenskiego podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Podczas swojego wystąpienia, Zełenski krytykował kraje, w tym Polskę, które wprowadziły tymczasowe ograniczenia w eksporcie zboża. W swojej wypowiedzi stwierdził, że jest niepokojące widzieć, jak niektóre z naszych przyjaciół w Europie używają solidarności w celach politycznych, tworząc scenę dla Moskwy.

Morawiecki do prezydenta Ukrainy ‘Proszę nigdy więcej nie obrażać Polaków’

Premier Polski, Mateusz Morawiecki, stanowczo zareagował na powyższą wypowiedź prezydenta Zełenskiego. W trakcie wiecu w Świdniku wyraził swoje stanowisko, zwracając się do Zełenskiego z prośbą, aby nigdy więcej nie obrażał Polaków. Premier podkreślił, że Polacy nie tolerują takich uwag i obrona dobrego imienia Polski to nie tylko jego obowiązek i zaszczyt, ale również najważniejsze zadanie rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie swojego wystąpienia, polski premier przekazał również istotne przesłanie odnoszące się do obecnej sytuacji na Ukrainie. Morawiecki zaznaczył, że wszyscy są świadomi, iż na Ukrainie toczy się konflikt zbrojny, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Europy. Polska, jako sąsiad Ukrainy i członek wspólnoty międzynarodowej, aktywnie uczestniczy w wysiłkach na rzecz poprawy sytuacji na Ukrainie.

W tym kontekście premier Morawiecki podkreślił, że Polska dostarcza wsparcie w postaci wysyłki broni, co stanowi element szerszych działań na rzecz zabezpieczenia regionu. Jednakże zaznaczył również, że Polska skupia się na wzmocnieniu własnych sił zbrojnych i współpracy z sojusznikami w regionie. Hub w Rzeszowie, będący ważnym punktem logistycznym, jest częścią tej strategii i będzie nadal działać wspólnie z partnerami w celu podtrzymywania bezpieczeństwa w regionie.

Ochłodzenie stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą

W ostatnich tygodniach, stosunki między Warszawą a Kijowem znacząco się pogorszyły z powodu kontrowersji dotyczących dostaw ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych, co przypomina CNN. Na początku tego roku Polska, wraz z kilkoma innymi krajami Unii Europejskiej, wprowadziła zakaz importu zboża z Ukrainy, aby chronić interesy swoich lokalnych rolników.

W zeszłym tygodniu Unia Europejska ogłosiła plany zawieszenia tego embargo, jednak Polska, podobnie jak Węgry i Słowacja, zdecydowała się utrzymać zakaz. Działanie to jest wynikiem troski o interesy polskich rolników. W odpowiedzi na decyzję o przedłużeniu embargo, Ukraina podjęła kroki prawne, składając pozwy przeciwko tym trzem krajom.

Warto zauważyć, że 19 września br. prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, publicznie skrytykował tę decyzję podczas swojego wystąpienia na zgromadzeniu ONZ. Chociaż w swoim przemówieniu w Nowym Jorku Zełenski używał określenia „sąsiednie kraje” i nie wymienił ich nazw, polscy politycy zrozumieli, że wśród tych krajów miał na myśli m.in. Polskę, która 15 września przedłużyła embargo na import zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version