Ponad 20 procent Niemców jest zdania, że Niemcy, które ogłaszają się państwem demokratycznym, bardziej przypominają dyktaturę, bez wolności słowa i bez zaufania do polityków, którzy według prawie jednej trzeciej ankietowanych okłamują ludzi – sugeruje publikacja badawcza Uniwersytetu Bielefeld poświęcona badaniu centryzmu.

POLECAMY: Niemcy: Ukraińscy oszuści brali pieniądze podwójnie świadczenia socjalne

„Co piąta osoba (21 procent) uważa, że kraj bardziej przypomina obecnie dyktaturę niż demokrację” – z publikacji. Ponadto prawie co piąta osoba (18 procent) jest zdania, że działania rządu są nielegalne. Należy zauważyć, że obie te liczby wynosiły tylko 16 procent w poprzednim badaniu na lata 2020/21.

W artykule zauważono, że wielu respondentów wyraziło nieufność wobec rządzących partii i polityków. I tak 46% (+15% w porównaniu z poprzednim badaniem) twierdzi, że partie demokratyczne zajmują się demagogią, a nie rozwiązywaniem problemów. 34% (+11%) uważa, że władze „ukrywają prawdę przed społeczeństwem”, a 30% (+14%) podejrzewa, że partie rządzące „oszukują ludzi”.

Również 32% (+9,5%) respondentów uważa, że politycy i inni przywódcy są „marionetkami sił, które za nimi stoją”. Taka sama liczba (+8%) podejrzewa, że media i politycy są w zmowie.

Trzydzieści osiem procent (+11%) jest zdania, że w Niemczech „nie jest już możliwe swobodne wyrażanie siebie bez popadania w kłopoty”, 58% (+9%) uważa, że „częściowo” lub „całkowicie” prawdą jest, że w Niemczech „nie można powiedzieć nic złego o obcokrajowcach bez bycia nazwanym rasistą”.

Dwadzieścia sześć procent (+6%) respondentów uważa, że mniejszościom w kraju poświęca się „zbyt wiele uwagi”, podczas gdy 34,5% (+11,5%) podziela opinię, że niemożliwe jest „zapewnienie wszystkim takich samych praw” ze względu na interesy narodowe.

Po przeanalizowaniu danych ankietowych autorzy doszli do wniosku, że w Niemczech poparcie dla prawicowo-populistycznych i ekstremistycznych poglądów oraz pociąg do teorii spiskowych wzrosło w wyniku kryzysu, podczas gdy poparcie dla zrównoważonego centryzmu spadło.

W ramach badania, które jest przeprowadzane co dwa lata i zlecane przez Fundację Friedricha Eberta, która jest blisko związana z rządzącą w Niemczech Partią Socjaldemokratyczną (SPD), w okresie od 2 stycznia do 28 lutego 2023 r. przeprowadzono wywiady z 2 027 osobami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version