Program PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) to program długookresowego oszczędzania na dodatkowe środki, które przydadzą się na emeryturze. Pracownicy są zapisywani do programu automatycznie, jednak niektórzy z nich odkryli sposób na to, aby zyskać pieniądze praktycznie od ręki i jednocześnie odkładać część środków na kolejne świadczenia. Taka możliwość nie była przewidywana przez twórców programu PPK.

Istnieje kilka sposobów na to, aby wypłacić pieniądze z PPK przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednym z nich jest tzw. wypłata połowy oszczędności, która jest możliwa po upływie pięciu lat od pierwszej wpłaty. Drugim sposobem jest wypłata całej kwoty z PPK w przypadku poważnej choroby lub trudnej sytuacji materialnej.

Jednak niektórzy pracownicy wykorzystują inną metodę, która polega na regularnym wpłacaniu niskich kwot do PPK, a następnie wypłacaniu tych środków, aż do wyczerpania limitu możliwej do wypłaty kwoty. Dzięki temu pracownicy uzyskują dodatkowe pieniądze, które mogą wykorzystać na bieżące potrzeby, a jednocześnie kontynuują oszczędzanie na przyszłość.

Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

Polacy znaleźli lukę w przepisach, dzięki czemu dostają darmowe pieniądze od pracodawcy! Jak to działa?

PPK to popularny sposób na zwiększenie emerytury lub uzyskanie natychmiastowej podwyżki dla wielu Polaków. Pieniądze z PPK można wypłacać co miesiąc, co pozwala na większe konsumowanie. W przypadku wycofania środków traci się dopłaty od państwa w wysokości 250 zł po 3 miesiącach uczestnictwa oraz 240 zł po każdym roku, ale nadal można korzystać z wpłaty w wysokości 1,5 procent pensji od pracodawcy.

Wypłacając środki co miesiąc z PPK otrzymujemy zwrot swoich 2 procent oraz 70 procent wpłaty pracodawcy, czyli 1,05 procent bonusu do pobieranej pensji, czego nie przewidział jeden z współtwórców programu PPK Robert Zapotoczny.

Co sądzicie o PPK? Korzystacie czy raczej omijacie ten program szerokim łukiem?

Zapotoczny mówi, że lepiej jest, żeby ludzie przekonali się, że istnieje możliwość oszczędzania poprzez PPK niż nie oszczędzali w ogóle. Istnieje szansa, że część osób, które skorzystają z PPK, zdecyduje się kontynuować oszczędzanie, co może przynieść dodatkowe pieniądze w skali roku. Ostatecznie, czy PPK jest dobrym sposobem na oszczędzanie, zależy od indywidualnych potrzeb i celów finansowych każdej osoby.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Moje zdanie jest takie: kolejny raz zasilane są prywatne instytucje finansowe kosztem pracujących ludzi, kosztem pracodawców oraz kosztem podatników (premia od państwa za tzw. zapisanie się). A wiec jacyś tam prezesi, menedżerowie czy inni kierownicy mają swoje premie. Te kilkadziesiąt złotych z mojej wypłaty obecnie, które byłyby odciągane na rzecz PPK wydaję na bieżące potrzeby. Nawet, gdy owe środki zgromadzone w PPK nie zostaną znacjonalizowane, to przy dzisiejszej inflacji czy ja za kilka lat kupię chociaż kostkę masła za 50 PLN?

Napisz Komentarz

Exit mobile version