Od 2018 roku właściciele nieruchomości w Polsce są obciążeni podatkiem za deszcz, który jest ściągany już od pięciu lat. Niemniej jednak, wysokość opłaty jest uzależniona od wielu czynników, takich jak stosowane rozwiązania na terenie danej nieruchomości czy okoliczności.
Niestety, niektórzy wciąż nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej daniny, co może skutkować niemiłym zaskoczeniem w postaci dodatkowych odsetek. Właściciele nieruchomości powinni więc jak najszybciej upewnić się, czy są zobowiązani do opłacania podatku za deszcz i w jakiej wysokości. W przeciwnym razie mogą zostać obciążeni dodatkowymi kosztami.
Podatek od deszczu do zapłaty od 2018 roku. Kto uiszcza opłatę deszczową?
Podatek za deszcz, to podatek od redukcji naturalnej retencji terenowej, wprowadzony w polskim Prawie Wodnym od 1 stycznia 2018 roku. Obejmuje on osoby, których nieruchomości są tak zagospodarowane, że prowadzi to do problemów z zatrzymywaniem wód opadowych.
Podatek ten muszą płacić właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m kw., którzy nie są podłączeni do kanalizacji, a 70% powierzchni nieruchomości zostało pokryte betonem. Właściciele domów jednorodzinnych nie powinni się obawiać, chyba że posiadają duże nieruchomości pokryte betonem.
- Mandat za nieodśnieżanie chodnika 2024W Polsce obowiązek odśnieżania chodnika przylegającego do nieruchomości spoczywa na właścicielach domów, co wynika z
- Prokuratura Krajowa: Trybunał Przyłębskiej przekroczył swoje kompetencje w sprawie BarskiegoOrzeczenie Trybunału Przyłębskiej w sprawie odsunięcia Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego wywołało burzliwą debatę.
- Czy Twoje okna wytrzymają zimę? Dodatek na wymianę okien 2024Wraz z nadchodzącą zimą wielu Polaków zastanawia się, czy ich okna spełniają odpowiednie standardy termoizolacyjne.
Podatek za deszcz płacą przede wszystkim sklepy i zakłady produkcji. Właściciele domów mogą spać spokojnie
Opłata deszczowa, czyli podatek od zmniejszenia naturalnej retencji terenowej, dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców, a w szczególności właścicieli dużych sklepów, zakładów produkcyjnych, magazynów czy hoteli. W przypadku tych nieruchomości wysokość podatku zależy od tego, jakie rozwiązania retencyjne zastosowano na ich terenie.
Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy inwestowali w systemy zbierania i magazynowania wody deszczowej, mogą liczyć na niższy podatek. Z kolei ci, którzy zaniedbali tę kwestię, muszą się przygotować na wyższe koszty. W praktyce oznacza to, że dla niektórych przedsiębiorców opłata deszczowa może stanowić znaczne obciążenie finansowe, a nawet wpłynąć na konkurencyjność ich firmy na rynku.
Ile podatku za deszcz do zapłaty? Jedna opłata deszczowa drugiej nierówna
Opłata za deszczowa jest uzależniona od sposobu, w jaki właściciel nieruchomości dba o problematykę retencji. W praktyce oznacza to, że kwota podatku może się wahać od 10 groszy do 1 zł za każdy metr kwadratowy nieruchomości.
Podatnikom, którzy posiadają na swoich działkach urządzenia służące do retencji wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności powyżej 30% odpływu rocznego, przysługuje niższa stawka podatku od deszczu. Z kolei najwyższa stawka jest przewidziana dla właścicieli nieruchomości, którzy nie posiadają żadnych urządzeń czy instalacji retencyjnych. W praktyce oznacza to, że osoby nieposiadające takich urządzeń na swojej działce będą musiały zapłacić najwyższą kwotę podatku za deszcz.
Odsetki za opłatę deszczową. Będą ściągać podatek od deszczu za 5 ostatnich lat
W zeszłym roku pojawiły się doniesienia o planowanych zmianach w zasadach pobierania podatku od deszczu, które miały skutkować wzrostem opłat dla niektórych właścicieli nieruchomości nawet 20-krotnie. Jednakże, planowane nowelizacje ustawy zostały zahamowane i w tym roku nie przewiduje się procedowania nad nimi. Wydaje się, że w roku wyborczym rząd nie będzie chciał podejmować tak niepopularnych decyzji.