Według unijnego komisarza ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, po nałożeniu embarga na zboże, eksport Ukrainy osiągnął średnią miesięczną ilość ziarna wyższą niż wcześniej.

W sierpniu tego roku, dane dotyczące eksportu zboża z Ukrainy podane przez Komisarza Wojciechowskiego ujawniły, że przez terytorium Polski, Słowacji, Rumunii i Węgier przetransportowano tranzytem 4 miliony ton zboża.

Komisarz zaznaczył, że jest to „rekordowa” ilość, podczas gdy przed wprowadzeniem tzw. zakazu przygranicznego, czyli od maja 2022 do kwietnia 2023 roku, średnio miesięcznie przewożono o ponad milion ton mniej. Natomiast po wprowadzeniu zakazu importu ukraińskiego zboża, czyli od maja do sierpnia tego roku, średnia ilość wynosiła 3,4 miliona ton.

„Przez rok (maj 2022-kwiecień 2023) wolnego handlu bez zakazu “przygranicznego” Ukraina eksportowała “lądem” średnio 2,9 mln ton ziarna, a w czasie zakazu (maj-sierpień 2023) średnio 3,4 mln ton. A w sierpniu rekord – 4 mln ton!” – napisał Wojciechowski na X (dawniej Twitter).

„Mamy świeże dane z sierpnia 2023 – Ukraina wyeksportowała przez korytarze solidarnościowe (czyli tranzytem przez granice i terytorium RO, PL, HU i SK) rekordowe 4 mln ton ziarna! Mimo że był zakaz “przygraniczny” A przed zakazem eksportowała miesięcznie 2,9 mln ton” – zaznaczył w kolejnym wpisie, podając dane nt. tranzytu.

„I doprawdy nie rozumiem, dlaczego Ukraina tak mocno sprzeciwia się zakazowi importu przygranicznego (w istocie spekulacyjnego) mimo że ten zakaz jej eksportowi bardzo pomógł. Nie wiem jakie interesy wchodzą tam w grę, bo gospodarcze z pewnością nie” – dodał.

Ostatnio, w badaniu przeprowadzonym przez serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita” przy udziale uczestników sondażu SW Research, zadano pytanie o to, czy Polska powinna kontynuować zakaz importu zboża z Ukrainy, mimo sprzeciwu Unii Europejskiej. Wyniki tego sondażu pokazują, że 58,4 procent respondentów opowiada się za utrzymaniem zakazu, podczas gdy 19,4 procent jest przeciwnego zdania. Co istotne, 22,2 procent badanych nie wyraziło swojego stanowiska w tej kwestii.

Zgodnie z niepotwierdzonymi informacjami przekazanymi przez RMF FM, Ukraina zobowiązała się nie wydawać zezwoleń na eksport zboża, jeśli Polska lub Komisja Europejska nie wyrażą takiej chęci.

Z kolei kijowski terrorysta, Wołodymyr Zełenski, zasugerował, że będzie oczekiwał od Polski odszkodowań za wprowadzenie embargo na ukraińskie zboże.

POLECAMY: Zełenski zażądał od Polski odszkodowania za wprowadzone embargo na zboże

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version