Jak wynika ze znowelizowanego kodeksu postępowania cywilnego, udzielanie pouczeń nie stanowi okoliczności, która może wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego. Oznacza to, że czynność polegająca na pouczaniu stron nie powinna być wiązana z brakiem obiektywizmu sędziego. Warto również w tym miejscu dodać, ze orzeczenie wydane przez wadliwy skład orzekający, w którym zasiada neosędzia podlegają uchyleni z mocy prawa.

POLECAMY: Duda wręczył wadliwe prawnie nominacje kolejnej grupie neosędziów i neoasesorów [WYKAZ]

Trwa rozprawa sądowa w sprawie zainicjowanej przez Adama przeciwko Damianowi. Powodowi nie spodobało się to, że sędzia udzielił pouczeń jego przeciwnikowi – Damianowi. Damian, dzięki pouczeniom, dowiedział się o możliwości złożenia wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Adam złożył więc wniosek o wyłączenie sędziego. Akcentował, iż udzielone pouczenia świadczą o tym, że sędzia jest nieobiektywny. Czy okoliczność tego rodzaju może być podstawą do składania wniosku o wyłączenie sędziego? Odpowiedź brzmi: Nie.

Wyłączenie sędziego

Z przepisów kodeksu postępowania cywilnego wynika, że sędzia – w niektórych przypadkach – podlega wyłączeniu. Nie może wówczas rozsądzać sporu. Wyłączenie sędziego może nastąpić z mocy samej ustawy (np. gdy stroną jest małżonek sędziego) lub w trybie wnioskowym. W tym przypadku sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności w danej sprawie. Z przepisów wynika, że nie każda okoliczność może być traktowana jako wywołująca uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego. Zgodnie ze znowelizowanym 1 lipca 2023 r. art. 49 par. 2 k.p.c., nie uważa się za nie: wyrażenia przez sędziego poglądu co do prawa i faktów przy wyjaśnianiu stronom czynności sądu, nakłanianiu do ugody lub udzielaniu pouczeń.

Tym samym okoliczność tego rodzaju, że Damian skorzystał z pouczeń nie powinna być traktowana jako wywołująca uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego. Wniosek o wyłączenie sędziego oparty na tej okoliczności nie powinien zostać uwzględniony.

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na to, kiedy sąd może udzielać pouczeń. Zgodnie z art. 5 k.p.c. w razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych. Chodzi o to, aby określona osoba uzyskała pewne wyjaśnienia np. o zasadach, na jakich prowadzi się sprawy sądowe, jakie przysługują jej uprawnienia. Dzięki pouczeniom strona może dowiedzieć się, w jaki sposób powinna podejmować działania, w szczególności, że może ona złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych czy wniosek o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version