Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczący zakupu szczepionek przeciw COVID-19 przez Polskę przedstawia bardzo negatywne wnioski. Kontrolerzy uważają, że decyzja o zakontraktowaniu szczepionek o wartości 8,4 miliarda złotych jest co najmniej kontrowersyjna. Co więcej, do końca 2022 roku zutylizowano szczepionki o wartości prawie miliarda złotych.

POLECAMY: Szuster-Ciesielska powróciła i prowadzi agitację w kierunku masowego testowania

Według NIK, aby zminimalizować skutki nadmiernych zakupów „szczepionek”, podejmowano próby ich sprzedaży lub przekazania jako darowizny innym krajom. Do 31 grudnia 2022 roku Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała ponad 27,6 miliona dawek o wartości 1,4 miliarda złotych.

POLECAMY: Dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska przed Sądem potwierdza, że „szczepienie COVID” to eksperyment medyczny [VIDEO]

Co istotne, od maja 2021 roku kontynuowano kontrakty na zakup „szczepionek”, mimo że Polska już miała umowy gwarantujące wystarczającą ilość dawek dla całej uprawnionej populacji. Przed końcem kwietnia 2021 roku zakontraktowano aż 109 milionów dawek „szczepionek” przeciw COVID-19. Nawet zakładając, że każdemu dorosłemu w Polsce (około 31 milionów osób) podano trzecią dawkę, zapotrzebowanie wynosiłoby 93 miliony dawek, co jest niższe niż liczba zakontraktowanych dawek przed majem 2021 roku.

Cały program szczepień kosztował około 17 miliardów złotych, z czego 13,9 miliarda złotych to wydatki na same szczepionki. Według NIK zakontraktowanie szczepionek o wartości 8,4 miliarda złotych było nieuzasadnione. Do końca 2022 roku zutylizowano ponad 13,1 miliona dawek, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie.

NIK podkreśla również, że skoncentrowanie służby zdrowia głównie na walce z COVID-19 spowodowało ograniczenia w dostępie do leczenia dla pacjentów z innymi chorobami, co może prowadzić do narastania problemu tzw. długu zdrowotnego – czyli niewykonanych świadczeń, które mogą wpłynąć na rozwój lub zaostrzenie innych schorzeń.

W latach 2020-2021 odnotowano znaczny wzrost liczby zgonów w porównaniu do średniej z lat 2015-2019, w 2020 roku było ich o ponad 85 tysięcy więcej, w tym około 56,5 tysiąca z przyczyn niezwiązanych z COVID-19. Nadwyżka zgonów w pierwszym półroczu 2021 roku w porównaniu do pierwszego półrocza 2020 roku wyniosła 60 666.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version