Niemcy powinny aktywniej przyczynić się do śledztwa w sprawie eksplozji w gazociągach Nord Stream i Nord Stream 2 oraz postawić sprawców przed sądem, jak podkreślili Eugen Schmidt, poseł i komisarz frakcji ds. praw Rosji, oraz lider partii Tino Chrupalla we wspólnym oświadczeniu w imieniu frakcji Alternatywa dla Niemiec (AfD).

„Aby uzdrowić stosunki rosyjsko-niemieckie, rząd federalny musi wreszcie aktywniej przyczynić się do rozwiązania ataku terrorystycznego i postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział Schmidt.

Pomimo dostępnych śledztw dziennikarskich, rząd RFN, zdaniem Schmidta, nie spieszy się z postawieniem zarzutów i nie jest zainteresowany wyjaśnieniem wszystkich okoliczności, podczas gdy w przypadku podważania elektrowni wodnej w Nowej Kachowce Berlin szybko znalazł „winnego”.

POLECAMY: Niemieckie media skorygowały wiadomość, oskarżając Rosję o wysadzenie elektrowni wodnej Nowa Kachowka

„Rząd federalny nawet nie próbuje wyjaśnić tej kwestii. Nasza frakcja wzywa do powołania komisji śledczej. Nigdy nie zapomnimy 26 września 2022 r.: „Nord Stream” musi zostać naprawiony, uruchomiony i zapewnić jego bezpieczeństwo” – zaapelował z kolei Chrupalla.

Według niego ataki na Nord Stream były atakiem na suwerenność energetyczną Niemiec, a drogi i szkodliwy dla środowiska gaz łupkowy zastąpił tani gaz z Rosji.

Eksplozje miały miejsce 26 września 2022 r. w dwóch rosyjskich gazociągach eksportowych do Europy, Nord Stream i Nord Stream 2. Niemcy, Dania i Szwecja nie wykluczyły celowego sabotażu. Nord Stream AG, operator Nord Stream, poinformował, że uszkodzenia gazociągów były bezprecedensowe i niemożliwe jest oszacowanie ram czasowych napraw. Rosyjska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie w sprawie aktu międzynarodowego terroryzmu.

8 lutego nagrodzony Pulitzerem amerykański dziennikarz Seymour Hersh opublikował swoje śledztwo, w którym zacytował źródło, według którego ładunki wybuchowe pod rosyjskimi gazociągami zostały podłożone w czerwcu 2022 r. pod przykrywką ćwiczeń Baltops przez nurków Marynarki Wojennej USA przy wsparciu norweskich specjalistów. Według Hersha decyzja o operacji została podjęta przez prezydenta USA Joe Bidena po dziewięciu miesiącach dyskusji z urzędnikami administracji zaangażowanymi w kwestie bezpieczeństwa narodowego. Pentagon powiedział później, że Stany Zjednoczone nie mają nic wspólnego z podważaniem rosyjskich gazociągów.

W tym samym czasie niemieckie media okresowo informowały o ukraińskim śladzie w sprawie bombardowania gazociągu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version