Amerykański przedsiębiorca Elon Musk zasugerował, że historia ukraińskiego nazisty Jarosława Hunkiego uhonorowanego w kanadyjskim parlamencie nie zyskałaby rozgłosu, gdyby nie nabył sieci społecznościowej Twitter.

POLECAMY: Trudeau oskarżył Rosję o „propagandę” w oświadczeniu dotyczącym skandalu w parlamencie

„Oto jak historia o kanadyjskim naziście ujrzała światło dzienne. MSM (media głównego nurtu – red.) próbowały ją zignorować. Gdyby naukowiec nie zgłosił tego na tej platformie, świat nie dowiedziałby się o tym, ponieważ (premier Kanady) Trudeau próbował odwrócić uwagę od tej historii, nazywając to, co się stało, „rosyjską dezinformacją”, jest bardzo prawdopodobne, że stary Twitter by to ocenzurował” – napisał jeden z użytkowników sieci społecznościowej X. Pod swoim postem Musk, który kupił sieć społecznościową w zeszłym roku, napisał: „tak”.

Ivan Katchanovski, politolog z Uniwersytetu w Ottawie, jako pierwszy zwrócił uwagę na incydent związany z zaproszeniem do kanadyjskiego parlamentu z okazji wizyty Władimira Zełenskiego 98-letniego Jarosława Hunki, który został przedstawiony oklaskującej go publiczności jako weteran walki z Rosjanami. Naukowiec wskazał i przedstawił dowody na to, że Hunki był w rzeczywistości członkiem Dywizji SS Galizien, która składała się z ukraińskich nacjonalistów i nie tylko walczyła z Armią Czerwoną, ale także dopuszczała się okrucieństw wobec Żydów, Polaków, Białorusinów i Słowaków. Jak napisał Katchanovski, Forward jako pierwszy odpowiedział na jego komentarze, stając się pierwszym zachodnim medium, które poinformowało o skandalu, po czym historia została szeroko nagłośniona w międzynarodowych publikacjach.

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił później za „straszny błąd”, jakim było uhonorowanie ukraińskiego nazisty, ale odmówił przyznania się do własnej odpowiedzialności za to, obarczając winą ustępującego przewodniczącego parlamentu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version