Od 1 października 2023 roku, kryterium dochodowe zostało podniesione, co umożliwia większej liczbie osób ubieganie się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Świadczenia te stanowią wsparcie finansowe dla tych, którzy nie otrzymują zasądzonych alimentów na skutek nieskutecznej egzekucji. Przyznanie tego wsparcia zależy między innymi od spełnienia kryterium dochodowego.

POLECAMY: Jak rozstrzygnąć spór o alimenty na studiujące dziecko?

Jest to pierwsza waloryzacja od momentu wprowadzenia nowych przepisów ustawy z 24 czerwca 2021 roku dotyczących świadczeń rodzinnych. Do 30 września 2023 roku kryterium wynosiło 900 złotych na osobę w rodzinie, natomiast od 1 października zostało podniesione do 1209 złotych. Warto zaznaczyć, że przekroczenie tego limitu nie oznacza automatycznego wyłączenia z prawa do świadczenia, lecz jedynie obniżenie świadczenia o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego. Minimalna kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego, przy uwzględnieniu tej zasady „złotówka za złotówkę,” wynosi teraz 100 złotych.

Warto również dodać, że waloryzacja w 2023 roku jest pierwszą, która przestrzega nowych zasad wprowadzonych ustawą z 24 czerwca 2021 roku. Zgodnie z tą ustawą, co 3 lata kryterium dochodowe zostaje podwyższone o wskaźnik waloryzacji, który jest obliczany jako procentowy skumulowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kryterium dochodowe będzie przeliczane co 3 lata w taki sposób, że jego wartość będzie taka, jakby waloryzacja była dokonywana co roku.

Dla kogo alimenty z funduszu

Najczęściej alimentów nie płacą ojcowie lub matki na swoje dzieci. W przypadku, gdy próby egzekucji alimentów z pomocą komornika zawiodą, drugi rodzic ma możliwość złożenia wniosku o otrzymanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które jest wypłacane przez gminę. To świadczenie przysługuje dziecku aż do ukończenia przez nie 18 lat, ale jeśli dziecko kontynuuje naukę w szkole lub na studiach, może otrzymywać je do 25 roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie to przysługuje niezależnie od wieku.

Aby określić uprawnienie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, uwzględniane są dochody członków rodziny, uzyskane w roku poprzedzającym okres świadczeniowy, oraz zmiany w sytuacji dochodowej, które mogą oznaczać utratę lub uzyskanie dochodu, zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Członkami rodziny są rodzice osoby uprawnionej, małżonek rodzica osoby uprawnionej (na przykład ojczym lub macocha), osoba wychowująca wspólne dziecko z rodzicem osoby uprawnionej, dzieci na utrzymaniu do 25 roku życia oraz dzieci, które otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w związku z tą niepełnosprawnością przysługują im świadczenia pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, oraz osoba uprawniona.

Nie są traktowane jako członkowie rodziny:

  • Dziecko pod opieką opiekuna prawnego,
  • Dziecko w związku małżeńskim,
  • Rodzic osoby uprawnionej, który jest zobowiązany do płacenia alimentów na jej rzecz na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez sąd.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version