Pieniądz fizyczny w postaci banknotów i bilonu z pewnością jest bardzo wygodny i daje nam dużą swobodę w dokonywaniu transakcji. Co więcej, niezwykle ważnym atutem gotówki jest fakt, że umożliwia ona nam zachowanie anonimowości w czasie płatności. W przypadku gotówki, transakcje nie są rejestrowane na naszym rachunku bankowym, co oznacza, że nie musimy martwić się o to, kto i w jaki sposób korzysta z naszych pieniędzy.

Jednakże, należy pamiętać, że wraz z postępem technologicznym, wiele rządów i instytucji finansowych zaczyna uważać gotówkę za niewygodną w użyciu i staje się coraz bardziej skłonna do ograniczania jej użycia. Jest to związane z walką z przestępczością finansową, oszustwami podatkowymi oraz zwalczaniem nielegalnych działań gospodarczych. W wielu krajach obowiązują już limity na używanie gotówki, a w niektórych państwach można dokonywać jedynie niewielkich transakcji gotówkowych.

Niektórzy krytycy wskazują jednak, że ograniczenie użycia gotówki może wpłynąć negatywnie na swobodę obywateli i prawo do prywatności, co z kolei może prowadzić do niewłaściwych działań rządu i innych instytucji, takich jak banki. Mimo to, warto zwrócić uwagę, że zastąpienie gotówki innymi metodami płatniczymi ma także wiele zalet, takich jak wygoda i szybkość dokonywania transakcji.

Banki wstrzymują wypłaty gotówki w określonych godzinach 

Banki przyjmują płatności za gotówki w określonych godzinach.

Niepokojąca jest też liczba detonacji bankomatów. Według portalu Tagesschau od 2022 roku jeden bankomat będzie regularnie atakowany przez złodziei. Z tego powodu pierwsze banki zaczęły zamykać swoje placówki na noc.

W efekcie Commerzbank nie umożliwia już klientom dostępu do swoich oddziałów i bankomatów w godzinach od 18:00. i 23:00 w wielu lokalizacjach. Dzięki temu nie tylko te same budynki, ale także ich biura i potencjalnie przydatni goście będą pod obserwacją. Kolejnym bankiem, który podjął podobne działania, był Sparkasse, który zawiesił działalność w rejonie Monachium z powodu poważnych problemów z oszustwami w bankomatach.

Co powinienem zrobić, jeśli potrzebuję szybko przelać pieniądze z bankomatu?

Co zrobić, jeśli trzeba nagle wypłacić pieniądze z bankomatu? 

W przypadku pilnej potrzeby gotówki można skorzystać z usługi cashback, dostępnej na stacjach benzynowych lub w supermarketach. Jednak w nocy takie opcje mogą być ograniczone. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z ogólnodostępnych bankomatów, które zazwyczaj znajdują się na ruchliwych ulicach lub dużych placach. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z takich bankomatów zwykle wiąże się z dość wysokimi opłatami prowizyjnymi.

W ostatnim kwartale 2022 roku Bank BNP Paribas podjął decyzję o zmianie 27 Centrów Klienta na placówki bezgotówkowe, co oznacza, że w tych miejscach klienci nie będą mogli dokonywać transakcji gotówkowych. W ten sposób Bank zwiększył liczbę swoich placówek bezgotówkowych do 202, co stanowi niemal połowę (prawie 50%) całej sieci bankowej, składającej się z 410 placówek.

Dane zebrane przez cashless.pl pokazują, że na koniec 2022 roku Bank BNP Paribas miał o 29 placówek bezgotówkowych więcej niż drugi na liście, czyli ING (173 placówki). Ponadto, Bank BNP Paribas miał ponad 100 placówek bezgotówkowych więcej niż trzeci na liście, czyli Bank Millennium (98 placówek). W sumie, w Polsce działało 633 placówek bezgotówkowych, w których klienci nie mieli możliwości dokonywania transakcji gotówkowych.

Nowa rzeczywistość w bankach

„Jeśli koszty regulacyjne przekraczają 30 procent kosztów działania, to nie mamy zdrowego mechanizmu funkcjonowania” –

– Trudno być obecnie optymistycznie nastawionym do przyszłości sektora bankowego, musimy jako sektor „pozamykać” ryzyka. Nie zrobimy tego sami, do tego potrzebni są regulatorzy, potrzebne są regulacje. Jeśli chcemy, by sektor bankowy przetrwał i miał zdolność do finansowania gospodarki, to ostatni moment, by podjąć działania, które te ryzyka ograniczą.

akt: 11

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

29 komentarzy

  1. Bankom zależy na operacjach bezgotówkowych bo pobierają prowizję a co za tym idzie wyparcie gotówki z obrotu czyli pełna inwigilacja na rękę każdemu rządowi. Kupujesz za często piwo zapuka MOPS sprawdzić czy nie masz problemu z alkoholem, przykłady można mnożyć.

    • Kto ma pieniądz papierowy jest wolny . Człowiek wolny jest wrogiem świata i finansjery . Obracajcie gotówką .

        • To sa niedozwolone praktyki utrudniajace życie, mamy prawo do swoich pieniędzy i nikt nie ma prawa zmuszac ludzi do operacji wygodnych dla banków. A jak widzi cie w tych zmianach starszych ludzi, inwalidów???

    • Dokładnie! trzeba się skrzyknąć i zlikwidować konta albo wypłacać natychmiast pensję. Nie będą mieli czym obracać to może zrozumieją.

  2. Bank, który ma problem z oddaniem mi mojej gotówki, będzie moim bankiem tylko do tego momentu w którym odda mi te gotówkę.

    • Pracowałem w bankowości przez 12 lat. Banki nie są już tymi samymi instytucjami finansowymi, co kiedyś. Teraz to kombajny żenujące na pieniądzach klientów. Liczy się sprzedaż. Jakie doradztwo? Każdy bank dyma klientów na swoich pożyczkach i inwestycjach. Człowiek się nie liczy. Jesteś tylko sponsorem.

    • Nie dajmy sobie odebrać gotówki. Powoli małymi kroczkami robią to ,w Australii już odebrano ludziom gotówkę czyli wolność.

      • Wróciłam z Australii miesiąc temu, normalnie płaciłam gotówką bez żadnych przeszkód wszędzie. Dodam, że moja karta mastercard nie wszędzie chciała działać (dziękuję ci, Millenium, za ten szajs), byłam więc do tego zmuszona.

  3. Wychodzenie do klienta? To chyba żart. W bankach nie ma normalnych relacji, pracownicy z minami męczenników, bankomaty popsute albo starsi ludzie nie potrafią ich ogarnąć a zamiast 3 kasjerek jedna, wyplata w kasie przy awarii bankomatu z prowizją 10 zł. Tu nie chodzi o klienta tylko o zwiekszenie zysku, bo to się kryje pod tym biznesowym bełkotem.

  4. Polecam opuścić taki bank. Tylko mając gotówkę fizycznie jesteśmy niezależni ! Kilka razy wpłatomat „połknął moje pieniądze” i zostałam bez niczego tzn bez pieniędzy i bez dowodu , że je wpłaciłam. Nie masz z kim rozmawiać , nie ma człowieka ,nie masz stempla , nie masz nic !

  5. Potwór spaghetti on

    Pieniądze nie są za darmo. Za papierowe płaci państwo bo to jego obowiązek . Za inne formy płatności płacą ludzie . oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu to, co Boskie”

    • Jak ludzie zaczna likwidowac konta to dopiero banki beda sie dobrze mialy, jak mozna ograniczac ludziom dostep do wlasnych pieniedzy????

  6. Artur Gdańsk on

    Wypłacajcie masowo gotówkę w PLN z kont kupujcie złoto i waluty.
    Rozwalimy ten chory system i zapamiętajcie jak mantrę, „My bez banków możemy żyć, banki bez nas nigdy”….
    Więc albo się opamiętają albo klękną

Napisz Komentarz

Exit mobile version