Otrzymanie dalszego tytułu wykonawczego nierzadko jest jedynym środkiem do odzyskania należności – także przez przedsiębiorców. Warto pamiętać, w jakich przypadkach sąd ma obowiązek wydać taki dokument.

POLECAMY: Czy na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie

Egzekucja należności właściwie nigdy nie jest prostym przedsięwzięciem, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę czas potrzebny do przeprowadzenia tego postępowania oraz stan majątku wielu dłużników, nierzadko niepozostawiający złudzeń co do faktycznych możliwości odzyskania zadłużenia. Specyficzne problemy z egzekucją pojawiają się wraz z koniecznością prowadzenia jej w stosunku do wielu podmiotów lub z wielu różnych składników majątkowych. Wówczas konieczne może się okazać pozyskanie dalszego tytułu wykonawczego. Komu się on należy?

Problemy z egzekucją firmowych wierzytelności

Zgodnie z art. 793 kodeksu postępowania cywilnego w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową. Kluczową kwestią na gruncie wskazanego przepisu jest to, że dalszy tytuł wykonawczy może zostać wydany jedynie w dwóch, wprost wskazanych przez ustawodawcę przypadkach, tj. przy konieczności prowadzenia egzekucji:

  • na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom;
  • z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika.

Dalszy tytuł wykonawczy ma prawo otrzymać jedynie taki wierzyciel, który uzyskał już tytuł wykonawczy na swoją rzecz. Innymi słowy bez otrzymania „pierwotnego” tytułu wykonawczego wierzyciel nie może ubiegać się o dalszy tytuł. Wykonalność tytułu wykonawczego – także dalszego – zawsze kończy się w momencie wyegzekwowania całości świadczenia. Wówczas wierzyciel nie może już posługiwać się tym dokumentem i żądać na jego podstawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko wierzycielowi.

Jak uzyskać dalszy tytuł wykonawczy?

Wydanie dalszego tytułu wykonawczego następuje w ramach postępowania, rozpoczynającego się wnioskiem wierzyciela o taki tytuł. Wniosek ten należy skierować do sądu, który wydał pierwotny tytuł wykonawczy. Najczęściej będzie to po prostu ten sąd, w którym toczyło się postępowanie dotyczące zobowiązania podlegającego egzekucji. Warto pamiętać, że dalszy tytuł egzekucyjny nie jest wydawany z urzędu. Stąd, bez wspomnianego wniosku nie ma szans na jego otrzymanie.

Po złożeniu wniosku o wydanie dalszego tytułu wykonawczego sąd bada jedynie:

  • czy rzeczywiście istnieje potrzeba prowadzenia egzekucji na rzecz kilku wierzycieli lub przeciwko kilku dłużnikom albo z kilku części składowych majątku tego samego dłużnika;
  • czy wierzyciel nie może, w celu skutecznego przeprowadzenia egzekucji, posłużyć się wcześniej wydanymi tytułami egzekucyjnymi.

W przypadku odmowy wydania dalszego tytułu wykonawczego, wierzyciel ma prawo złożyć zażalenie. Oczywiście będzie ono skuteczne tylko wówczas, gdy skarżący wykaże, że sąd odmówił mu wydania dalszego tytułu wykonawczego pomimo tego, że miał taki obowiązek. Dlatego kluczem do efektywnego napisania zażalenia jest wykazanie w nim, że w realiach konkretnej sprawy zostały spełnione przesłanki wydania dalszego tytułu wykonawczego.  

Trzeba jasno wskazać cel

Z praktycznego punktu widzenia istotnym zagadnieniem jest wskazanie przez sąd wydający dalszy tytuł wykonawczy celu, w jakim może on zostać spożytkowany. Bez tego może okazać się, że wierzyciel będzie miał problemy z przeprowadzeniem egzekucji. Dobrym przykładem jest tu ustanowienie hipoteki przymusowej. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 24 października 2012 r., sygn. akt III CZP 53/12, stwierdził, że hipoteka przymusowa może zostać wpisana do księgi wieczystej na podstawie dalszego tytułu wykonawczego tylko wówczas, gdy w dokumencie tym wskazano, że został on wydany w celu ustanowienia takiej hipoteki.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version