W sezonie grzewczym 2022, przysługiwał dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych dla osób, które spełniły określone kryteria dochodowe i posiadały instalacje ogrzewania węglowego. Jest to część programu o nazwie „Czyste Powietrze”, który został wprowadzony w 2018 roku i będzie obowiązywał do 2029 roku.

Program ten ma na celu poprawę jakości powietrza oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a w jego ramach przewidziano różne formy wsparcia, takie jak dofinansowanie wymiany źródła ciepła czy termomodernizacji budynków.

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy to świadczenie, które zostało wprowadzone przez rząd w celu wsparcia gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. W ramach programu „Czyste Powietrze”, dodatek ten wynosi 3000 złotych i przysługuje osobom spełniającym określone kryteria dochodowe.

Decyzja o wprowadzeniu dodatku węglowego była podyktowana deficytem na rynku opału oraz wysokimi cenami węgla, które sięgały około 3000 złotych i więcej. Wysokie ceny węgla były poważnym obciążeniem dla gospodarstw domowych, szczególnie dla tych o niższych dochodach, które były zmuszone ponosić duże koszty ogrzewania swoich domów. Wprowadzenie dodatku węglowego miało na celu złagodzenie tych kosztów i zwiększenie dostępności opału dla osób korzystających z węgla do ogrzewania.

Warto zauważyć, że wprowadzenie dodatku węglowego było jednym z kroków podejmowanych przez rząd w ramach programu „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych i izolację budynków. Program ten ma charakter długoterminowy i obejmuje okres od 2018 do 2029 roku.

Dodatek węglowy – do kiedy w 2022?

Do końca listopada 2022 roku można było składać wnioski o przyznanie dodatku węglowego. Można było złożyć je osobiście w gminach, za pośrednictwem poczty lub przez internet na platformie e-PUAP. Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosku i dokonanie wypłaty dodatku, dlatego ostatnie wypłaty powinny zostać dokonane w styczniu 2023 roku.

Dodatek węglowy 2023 – co wiadomo?

Wiele osób zastanawia się, czy w 2023 roku będzie można ubiegać się o dodatek węglowy, jeśli w poprzednim roku został on przyznany. Na dzień dzisiejszy, nie ma planów rządu dotyczących dopłat do zakupu węgla w tym roku. Jednakże, decyzja ta zależy w dużej mierze od sytuacji na rynku paliw.

Sytuacja na rynku paliw wciąż jest niepewna, a kryzys energetyczny jest wciąż obecny. Jednakże, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewnia, że węgla w sezonie grzewczym 2023/2024 nie zabraknie. Można zatem przypuszczać, że ceny węgla nie będą tak wygórowane, jak w poprzednim roku.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku paliw jest zmienna i trudno przewidzieć, jakie decyzje podejmie rząd w tej kwestii w przyszłości. Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat ewentualnych dopłat do zakupu węgla w 2023 roku.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w 2023 Polska będzie nadal musiała importować węgiel, aby zaspokoić potrzeby gospodarstw domowych. Jednocześnie zaznaczyła, że import ten będzie trwał, dopóki produkcja krajowa nie będzie w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania.

Władze rządowe nie są w stanie przewidzieć, czy w sezonie grzewczym 2023/2024 będzie możliwy dodatek węglowy lub inne formy wsparcia dla gospodarstw domowych ogrzewających się węglem. Decyzja ta zależeć będzie od sytuacji na rynku energii w 2023 roku, którą rząd będzie bieżąco analizować.

Warto jednak pamiętać, że program rządu na sprzedaż węgla przez gminy w cenie maksymalnej 2000 zł za tonę będzie wciąż realizowany, a wnioski na zakup węgla od samorządu w 2023 roku można składać do 15 kwietnia 2023 roku. Rząd nie wyklucza również kontynuacji tego programu w kolejnym sezonie grzewczym.

aktualizacja: 18.07.2023

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

20 komentarzy

  1. To powiedzieć tak program ogrzewacz 3000
    Np teraz nie wiadomo będzie sprawie rząd. Sejm RP
    Proszę jaśniej albo podniósł tak jest taki program+3000

    • A jak ktoś nie ma takiej możliwości żeby 3 kola wyłożyć na raz toooo co wtedy ma zrobić, pożyczyć od Ciebie?

    • A co z tymi mieszkającymi w blokach z CO?wczoraj dostałam znów podwyżkę czynszu o 100zł z tytułu CO.Jedni dostają dodatki a inni nic nie dostają.Tylko ceny rosną.

  2. Dodatek do węgla jest złym pomysłem najpierw niech kupi węgiel pokaże fakturę i niech dana osoba dopiero niech składa wniosek o dodatek

    • Zawiedziony on

      A z tymi co ogrzewają domy pelletem , cena węgla poszła w dół a cena pelletu utrzymuje się na wysokim poziomie . Dlaczego jesteśmy karani za to , że chcieliśmy być ekologiczni. Przecież pellet to odpad z tartaku

      • NIE TYLKO Z TARTAKU LECZ RÓWNIĘŻ Z ZBIÓRKI WIELKOGABSRUTOWYCH TZN STARE MEBLE DRZWI ITP TULKO AŻEBY BYŁO TO ZDOLNE DO SPALENIA.

        • W domkach palisz klasy a1, kto pali a2 niszczy piec, palnik, przewod kominowy, musi kombinowac z ustawieniami bo spieki itd. To co piszesz o odpadach z plyt odnosi sie do a2 a tym pala w elektrowniach zobacz ten dym jest inny.

    • A jak ktoś nie ma takiej możliwości żeby 3 kola wyłożyć na raz toooo co wtedy ma zrobić, pożyczyć od Ciebie?

    • A za co ludzie mają najpierw kupić ten węgiel jak ich na to nie stać?! Zastanów się „Zbigniew” najpierw, a potem komentuj

    • Po co są wpisy na węgiel z 2022r. Teraz każdy jest zainteresowany co będzie z dodatkiem na zakup węgla na zimę 2023 _24 r.

  3. Bogdan53 tutaj jest temat o węglu ,a drzewo to sobie sam kombinuj bo jak przeczytałem twój komentarz to wróciła mi niepełnosprawność reki

    • A co z dodatkiem do prądu?
      Ogrzewam mieszkanie prądem bo kazali zlikwidować kopciuchy. Nie dostałam żadnego wsparcia do tej inwestycji a teraz płacę za prąd jak za złoto.

  4. Grazia jestem tego samego zdania. Wymieniłam piec na ekogroszek, bo likwidujemy to co na węglopodobne. Zamontowałam pompę ciepła. i co mnie spotkało od Państwa w podzięce? Cena prądu w maksymalnych stawkach, bo oczywiście po 3 miesiącach przekroczyłam limit. te wszystkie oko ustawy to jedna wielka ściema. Żadnego ocieplenia klimatu nie ma, to nie wina spalanego węgla. … ale to już osobny temat

Napisz Komentarz

Exit mobile version