PKO BP, największy bank w Polsce, poinformował, że od czerwca planuje podwyżki opłat dla swoich klientów.

Warto podkreślić, że podwyżki opłat bankowych stały się w Polsce tematem gorących dyskusji. W obliczu trudnej sytuacji materialnej wiele osób, które już teraz borykają się z bieżącymi zobowiązaniami finansowymi, uważa, że ​​podwyżki są nieuzasadnione i mogą dodatkowo obciążyć ich domowe budżety.

Banki argumentują przede wszystkim, że podwyżki opłat są konieczne ze względu na rosnące koszty operacyjne, takie jak rosnące wydatki na IT i bezpieczeństwo, rosnące koszty pracownicze oraz konieczność inwestowania w nowe technologie. Jednak klientów banków te argumenty nie przekonują i uważają, że w dzisiejszych czasach, kiedy większość transakcji dokonywana jest elektronicznie, koszty obsługi powinny raczej spadać niż rosnąć.

W PKO BP „upraszczanie oferty”

Od 1 czerwca 2023 roku klienci PKO BP muszą przygotować się na zmiany w ofercie bankowej. Wprowadzony zostanie nowy produkt – Konto za Zero, zastępujący sześć dotychczasowych rodzajów kont: za Zero, Rodzica, Pogodne, Spektrum, Ulubione i Codzienne. Choć nazwa sugeruje, że konto będzie darmowe, to koszt karty do niego wyniesie 10 złotych. Jednakże, jeśli wykonamy co najmniej pięć transakcji bezgotówkowych w miesiącu za pomocą karty lub BLIK-a, to koszt ten zostanie nam kwotowo zrekompensowany.

Ponadto, każdorazowa wypłata z obcych bankomatów będzie kosztować 10 złotych, z wyjątkiem wypłat BLIK. Klientom zostanie również naliczona opłata w wysokości 10 złotych za każdą operację gotówkową w placówce, z wyjątkiem jednej darmowej wpłaty lub wypłaty w miesiącu. Podobne zmiany dotkną kont dla młodzieży oraz bankowości osobistej.

Klientom korzystającym z kart kredytowych zostaną również naliczone wyższe opłaty w wysokości od 10 do 50 złotych, o ile nie wykonają oni odpowiedniej liczby operacji. Dodatkowo, zmienią się zasady spłat zadłużenia na tych kartach.

Bank PKO BP argumentuje, że celem wprowadzenia tych zmian było uproszczenie oferty i sprawienie, aby była bardziej czytelna i przejrzysta dla klientów, a także spełnienie ich potrzeb i oczekiwań.

Mimo że nowa oferta będzie bardziej skondensowana i przejrzysta, to dla niektórych klientów mogą to być niekorzystne zmiany, ponieważ skutkują one wyższymi kosztami. Warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby i korzystać z oferty, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom.

W BNP Paribas „konieczność dostosowania do sytuacji”

BNP Paribas, jeden z banków działających w Polsce, ogłosił, że od marca zamierza podnieść opłaty dla swoich klientów. Zgodnie z zapowiedzią, karty debetowe, wpłaty i wypłaty w placówce, wypłaty z bankomatów krajowych i zagranicznych oraz niektóre przelewy w oddziale lub centrum telefonicznym oraz za papierowe dokumenty wysyłane do klienta będą kosztować więcej.

Bank podkreślił, że podwyżki nie są znaczące, wynoszą około 2 złote za większość operacji, a ich wprowadzenie jest konieczne, aby dostosować się do bieżącej sytuacji na rynku finansowym. Bank zapewnił także, że klienci, którzy korzystają regularnie z usług banku, mogą liczyć na korzystniejsze warunki i uniknięcie podwyżek niektórych opłat.

Podwyżki opłat bankowych są w Polsce tematem dyskusji, ponieważ wiele osób ma trudności finansowe. Zwiększenie opłat może dodatkowo obciążyć ich budżety domowe. Jednocześnie, PKO BP, największy bank w Polsce, ogłosił, że zamierza podnieść opłaty dla swoich indywidualnych klientów od czerwca. Inni gracze na rynku natomiast zapowiedzieli, że nie będą podnosić opłat dla swoich klientów.

akt 26

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

14 komentarzy

    • a co z tą prywata jakim prawem bank prowadzi ubezpieczenia chcą dorabiać proszę bardzo ale za bankiem a nie w godzinach pracy dlatego takie kolejki bo biedaki mało zarabiają kpina

    • A jak podają źródła zbliżone do bankowości, banki zarobiły ostatnio o wiele więcej niż w okresach statystycznych poprzednich lat. Czyżby to zmusiło banki do podniesienia opłat za usługi bankowe? Myślę,że niekorzystne wyroki TSUE dla banków zmusiło je do szukania dodatkowych źródeł dochodu. Najpierw zdzierały z ludzi ostatni pieniądz beż sumienia,a teraz szukają dróg ratunku dla swojej egzystencji.
      Po co te opowieści o fikcyjnych powodach wzrostu opłat i kolejne kłamstwa. ? Pan Glapinski w pewnym czasie mówił, że nasza bankowość ma się dobrze i nie grozi nam inflacja. A niebawem po tej wypowiedzi nastąpiło to co było wcześniej planowane czyli drenowanie kieszeni ludzi, którzy zapragnęli mieć własne mieszkanie. Oto polityka pro spoleczna obecnie rządzącej koalicji.

  1. Nikt, nie myśli o człowieku z najniższa krajowa których w Polsce jest najwięcej, brak słów na rządzących

    • Ndjdjirjdjjfjfjd on

      To niech człowiek z najniższą krajową pomyśli o sobie wysili się i nauczy zarabiać wiecej, a nie będzie oczekiwał że wszystko bedzie miał za darmo. Specjaliści w bankach nie chcą pracować za najniższą krajową, a pensje kosztują.

  2. Jeżeli banki określa się mianem : gracze na rynku, to oznacza, że klienci za złożone tam pieniądze pozwalające bankom na prowadzenie interesów, płacą za całą zabawę . Klienci godzący się w umowie na trzymanie pieniędzy powinni mieć obsługę bezkosztową. Chętnie odstapię bankowi odsetki od emerytury jako zapłatę za usługę.

    • Musisz się prosić o własne pieniądze z banku pobierając je dodatkowo opłacać
      Czy tu czasem nie dochodzi do lichwiarstwa? Każdy powinien mieć możliwość do dysponowania własnym pieniądzem w dowolnym sposób. Bank jest wymuszoną formę przekazania zarobionych pieniędzy. Kiedyś pracownik szedł do kasy w zakładzie pracy i było to normą. Dziś, żeby banki miały kapitał do udzielania kredytów zmyszają pracodawców i ZUS do wypłaty ba ich konta. Na kredytach zarabiają i dodatkowo na opłatach za ich prowadzenie. A teraz jeszcze chcą swój głód ba pieniądz dodatkowo nasycić opłatami za pobieranie własnych pieniędzy z bankomatu. Wstyd bankierzy. Jest to gra do jednej bramki,gdyż pod dyktando bankierów. A słowo „umowa”, to zwykła fikcja. Fikcja ,bo treść umowy zawartej z bankiem to jednostronna treść, bez możliwości wniesienia własnych propozycji przez klienta. Komu TO jest na rękę?

  3. Wszyscy powinni jak najszybciej zlikwidować konta w PKO i przenieść się do i nich banków żeby bank polski wiedział że istnieje dla Polaków a nie polacy dla baanku.i donzenie do pozbawienia nas waluty jest próbą zniiewolenia

  4. Teraz wychodzi polska bezgotówkowa.Najpierw likwidacja gotówki a teraz nam tańczycie jak wam zagramy 🤬🤬🤬

  5. Przy obrocie gotówkowym rząd ma ograniczoną kontrolę nad naszymi finansami. Dlatego jest taki nacisk aby ludzie przeszli na obrót bezgotówkowy. Ty masz kartę a oni gotówką naszą mogą obracać jak tylko chcą. Jak będziesz grzeczny będzie kasa, gdy ” współpraca” będzie szwankować konto zostanie zablokowane.

  6. Czy PKO BP to bank czy kolejna spółka skarbu państwa? Ludzie! Opamiętajcie się i czas opuścić to stado!

Napisz Komentarz

Exit mobile version