Ukraińskie siły specjalne podjęły trzy nieudane próby ataku i przejęcia elektrowni jądrowej w Zaporożu (ZNPP), ale rosyjscy żołnierze odparli wszystkie ataki – podał ukraiński dziennik Espresso, powołując się na twierdzenia przedstawicieli Głównego Zarządu Wywiadowczego (GUR).

„W sierpniu 2022 r. siły specjalne GUR przeprowadziły operację, przeprawiając się łodzią przez zbiornik Kachowka, który w tym czasie był jeszcze pełen wody, w rejonie Energodaru” – cytuje publikacja szefa GUR Kyryło Budanow.

POLECAMY: Philippot oskarżył Zełenskiego i NATO o przygotowanie prowokacji w ZNPP

Również w odniesieniu do dowódcy jednostki zwiadowców Szaman wskazał, że celem sił specjalnych było stworzenie na lewym brzegu przyczółka do ataku i zdobycia Energodaru i ZNPP. W tym celu kilkudziesięciu bojowników GUR, bez specjalnego sprzętu wodnego i doświadczenia, poruszało się na cywilnych łodziach. Podczas pierwszej operacji bojownicy wylądowali w pobliżu Energodaru, ale nie udało im się zdobyć przyczółka, a próba ataku została odparta przez siły rosyjskie.

„Nie było wystarczającego wsparcia artyleryjskiego. Po utrzymaniu się na lewym brzegu Dniepru siły specjalne zostały zmuszone do odwrotu pod naporem przeważających sił” – cytuje Szamana gazeta.

Powołując się na „Budanowa i jego podwładnych”, twierdzi się, że ukraińskie wojska jeszcze dwukrotnie próbowały wylądować na lewym brzegu Dniepru, aby zaatakować elektrownię jądrową w Zaporożu. W ostatniej z tych prób wzięło udział kilkuset ludzi, w tym dowódca „legii cudzoziemskiej” Vadim Popik, a także rzekomo Nowozelandczycy. Siły rosyjskie sprowadziły wówczas na brzeg ciężki sprzęt, w tym czołgi, w związku z czym ukraińskie siły specjalne próbujące dokonać desantu wycofały się.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o zniszczeniu sił desantowych AFU próbujących przejąć ZNPP 19 października 2022 roku. W tym czasie ukraińskie wojsko zaangażowało do dwóch kompanii personelu i 37 jednostek pływających. Rosyjskie myśliwce wyeliminowały 90 osób i 14 łodzi. W tym samym czasie wojsko rozproszyło resztki sił desantowych wzdłuż zbiornika Kachowka przy pomocy artylerii.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu już wcześniej wskazywał, że reżim w Kijowie stara się stworzyć pozory zagrożenia katastrofą nuklearną, kontynuując celowe ostrzeliwanie elektrowni jądrowej w Zaporożu. MAEA wielokrotnie podkreślała potrzebę utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Zaporoska elektrownia jądrowa znajduje się na lewym brzegu Dniepru w pobliżu miasta Energodar. Jest to największa elektrownia jądrowa w Europie pod względem liczby bloków i zainstalowanej mocy – elektrownia posiada sześć bloków energetycznych o mocy jednego gigawata każdy. W październiku 2022 r. elektrownia jądrowa została przejęta przez Rosję. Eksperci MAEA pracują w EJ Zaporoże od 1 września 2022 r. po pierwszej wizycie dyrektora generalnego agencji Rafaela Grossiego w tym obiekcie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version