We wtorek Palestyna wniosła oskarżenie przeciwko Izraelowi, sugerując, że podczas ataków na gęsto zaludnione tereny Strefy Gazy mogła być użyta broń zapalająca zawierająca fosfor.

POLECAMY: Wojna w Izraelu! „Proroctwo” Żyrinowskiego dotyczące Ukrainy i Bliskiego Wschodu w fazie realizacji

Broń fosforowa to rodzaj broni, która wykorzystuje fosfor biały lub czerwony jako główny składnik do wywołania ognia lub dymu w celach wojskowych. Istnieją dwie główne kategorie broni fosforowej: broń fosforowa zapalająca i broń fosforowa dymna.

POLECAMY: Wojna w Izraelu! Syn Trumpa zauważył dziwny szczegół na nagraniu z Palestyńczykami

Użycie broni fosforowej podlega międzynarodowym regulacjom i konwencjom, które ograniczają jej zastosowanie, szczególnie w kontekście ochrony ludności cywilnej. Istnieją ograniczenia dotyczące jej użycia w miejscach, gdzie istnieje ryzyko przypadkowego zaszkodzenia osobom niebiorącym udziału w walce. Pomimo tych przepisów, użycie broni fosforowej w konfliktach nadal budzi kontrowersje ze względu na jego potencjalnie destrukcyjny wpływ na obszary cywilne.

„Izraelskie samoloty i artyleria używają zakazanych na szczeblu międzynarodowym bomb z białym fosforem przeciwko Palestyńczykom w dzielnicy Karama w północnej Gazie” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych na platformie X.

Organizacja zajmująca się prawami człowieka, Human Rights Watch, z siedzibą w Nowym Jorku, przytaczała wcześniej informacje o użyciu przez Izrael białego fosforu podczas bombardowań w Strefie Gazy podczas poprzednich konfliktów. Wykorzystywanie białego fosforu do tworzenia zasłony dymnej i zakrywania ruchów wojsk jest zgodne z prawem, jednak Konwencja Genewska z 1980 roku zabrania jego użycia na obszarach o gęstym zaludnieniu.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Palestyna-Izrael.mp4

Warto zaznaczyć, że Izrael nie udzielił jeszcze oficjalnego komentarza w tej sprawie. Minister obrony Izraela, Joaw Galant, ogłosił w poniedziałek plan „całkowitego odcięcia” Gazie. Podkreślił, że plan zakłada odcięcie dostępu do prądu, a także zablokowanie dostaw żywności i paliwa. Dodatkowo, Galant użył kontrowersyjnego sformułowania, określając sytuację jako „wojnę z ludzkimi zwierzętami”. Ta retoryka budzi wiele kontrowersji i krytyki w kontekście konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version