W Sejmie pojawiła się obywatelska petycja, która ma na celu wprowadzenie specjalnego świadczenia w wysokości 500 złotych dla małżeństw, które przeżyły razem długie lata. Ta propozycja ma na celu nie tylko wspieranie budżetu domowego emerytów, ale również uznanie ich za długoletnią pracę i poświęcenie.

Pomysł na specjalne świadczenie dla seniorów, którzy przetrwali wspólnie przez wiele lat, został przedstawiony trzy lata temu Prezydentowi RP. Niestety, wówczas nie doszło do jego realizacji, jednak temat ten został ponownie podjęty rok temu w formie petycji obywatelskiej.

Badania dowodzą, że małżeństwa, które przetrwają ponad pięćdziesiąt lat, stanowią w Polsce jedną z grup o najmniejszym dochodzie. Seniorzy często muszą radzić sobie z różnymi trudnościami finansowymi, które jeszcze bardziej nasilają się w związku z problemami zdrowotnymi, z którymi mogą się borykać w późniejszych latach życia. Świadczenie to miałoby na celu przyniesienie ulgi i poprawienie jakości życia tych osób, które poświęciły swoje życie na wspólne przeżycia.

Dodatek do emerytury dla seniorów-małżonków

Wprowadzenie wsparcia finansowego dla tych osób stanowiłoby przede wszystkim krok w kierunku poprawy ich sytuacji ekonomicznej. Jednak zwolennicy tego świadczenia twierdzą, że to także rodzaj uznania i nagrody za długoletnią wspólną podróż przez życie.

Obecnie w Polsce średni wiek rozwodzących się mężczyzn wynosi 42 lata, a kobiet 38 lat. Co więcej, coraz mniej osób decyduje się na zawarcie małżeństwa, a liczba rozwodów utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie przez ostatnie dwie dekady.

W 2022 roku rozwód ogłosiło prawie 61 tysięcy par, podczas gdy tylko 80 tysięcy wzięło ślub. To dramatyczny spadek w porównaniu do ostatnich 15 lat: w 2009 roku 172 tysiące osób zawarło związek małżeński, a rozwiedło się 62 tysiące.

Obecnie wszystkie małżeństwa, które przetrwały razem przez 50 lat i obchodzą tzw. Złote Gody, otrzymują Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie od prezydenta. Jednak nadal nie oznacza to przyznania im żadnych świadczeń finansowych. Wprowadzenie takiego świadczenia miałoby na celu nie tylko uhonorowanie długoletniego związku, ale także poprawę warunków życia tych osób.

500 plus dla małżeństw czy jednorazowe świadczenie?

Przed trzema laty zgłoszono propozycję świadczenia skierowanego do małżeństw o długim stażu oraz tych, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa przysługiwałoby im 500 złotych miesięcznie, a po 55 latach – 550 złotych. Po 60 latach ta kwota wzrastałaby do 600 złotych. Co istotne, wdowcy i wdowy mieliby otrzymywać to świadczenie dożywotnio, zgodnie z pomysłem inicjatorów petycji.

Aktualnie, w Senacie rozważa się obywatelską petycję, która proponuje, aby osoby starsze, które pozostają w związku małżeńskim przez 50 lat, otrzymywały jednorazową premię jubileuszową w wysokości 5 tysięcy złotych. Jeśli staż małżeński wynosiłby 60 lat, to premia wzrastałaby do 6 tysięcy złotych.

Losy tego projektu zostaną rozstrzygnięte po przeprowadzeniu wyborów. Trudno obecnie przewidzieć, czy bardziej korzystne dla seniorów będzie otrzymywanie dodatkowej pensji w formie regularnych miesięcznych wypłat, czy też jednorazowa premia jubileuszowa. Niemniej jednak, zdaniem ekspertów i komentatorów, istnieją duże szanse na przyznanie dodatkowych środków finansowych emerytom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version