15 października zostanie wprowadzone nowe połączenie kolejowe między Polską a Ukrainą, konkretnie trasą Warszawa-Lwów. Informację tę przekazał Tomasz Strapagiel, prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych, podczas rozmowy z ukraińskim portalem.
POLECAMY: Kolejny cios w policzek od „braci ukraińskich”! Zełenski nie podziękował Polsce za pomoc
Realizacja tej trasy Warszawa-Lwów z przesiadką w Rawie-Ruskiej była planowana przez kolejarzy przez niemal dziesięć lat. Obsługę połączenia między Warszawą a Rawą-Ruską zapewni polski operator kolejowy SKPL.
POLECAMY: Kolej testuje połączenie Warszawa – Lwów europejską szerokością torów
„To najkrótsza trasa z Warszawy do Lwowa. Partnerzy ukraińscy zapewniali nas, że to połączenie ma ogromne perspektywy, nawet w przypadku wznowienia lotów na lotnisko we Lwowie. Strona ukraińska przedstawiła nam opracowanie analityczne, z którego wynika, że istnieje duża liczba połączeń autobusowych pomiędzy Lwowem a Warszawą, co oznacza, że jest zapotrzebowanie na przewozy pomiędzy tymi miastami” – stwierdził Tomasz Strapagiel.
Firma SKPL również ma nadzieję na zrealizowanie projektu „Ukrzaliznycji”, który zakłada rozbudowę trasy kolejowej o europejskim standardowym rozstawie szyn, łączącej Rawą Ruska z Lwowem.
„Moim zdaniem, jeśli do Lwowa powstanie trasa kolejowa o europejskim rozstawie szyn, to pociąg ten będzie dużym sukcesem. A wejście Ukrainy do Unii Europejskiej stanie się dodatkową zachętą do rozwoju tego połączenia kolejowego” – wyjaśnił Tomasz Strapagiel.
Sprzedażą biletów na tej trasie zajmie się „Ukrzaliznycja”.
„Działamy na zlecenie ukraińskiej firmy i na jej rzecz będziemy realizować transport pomiędzy Warszawą a Rawą Ruską. Za sprzedaż biletów na tej trasie odpowiada wyłącznie Ukrzaliznycja” – powiedział Strapagiel.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Centralny Port Komunikacyjny, we współpracy z Kolejami Ukraińskimi, planuje ogłoszenie przetargu na przygotowanie studium wykonalności dla transgranicznej linii kolejowej prowadzącej do Lwowa. W optymistycznym scenariuszu, projekt ten mógłby zostać zrealizowany w ciągu kolejnej dekady.
Ta planowana trasa stanowiłaby przedłużenie projektowanej przez CPK „szprychy nr 5” i rozpoczęłaby się w miejscowości Trawniki, pomiędzy Lublinem a Chełmem. Następnie biegłaby przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Bełżec i docierałaby do granicy polsko-ukraińskiej, a stamtąd do Lwowa. Długość całej trasy wyniosłaby ponad 170 km, z czego ponad 100 km przypadałoby na stronę polską, a cała trasa miałaby być dostosowana do osiągania prędkości 250 km/h.
POLECAMY: Cyrk wojenny trwa! Jednak „wojna” nie przeszkadza CPK w planach budowy szybkiej kolei do Lwowa
Na odcinku między Warszawą a Lublinem, który przeszedł modernizację na większości trasy, pociągi mogłyby rozwijać prędkość do 160 km/h, co skróciłoby czas podróży na tym odcinku do 90 minut. Cała trasa do Lwowa zajęłaby podobny czas.
Warto również przypomnieć, że spółka CPK planuje rozwinięcie Kolei Dużych Prędkości na trasie Trawniki – Zamość – Bełżec, co ma być częścią większej sieci Kolei Dużych Prędkości na odcinku Warszawa-Kijów.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Marcin Horała, podkreślił znaczenie inwestycji w rozwój Kolei Dużych Prędkości w Polsce, wyrażając poparcie dla budowy linii kolejowej na trasie Warszawa-Kijów.
W styczniu bieżącego roku, spółka Centralny Port Komunikacyjny i Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznyca) podpisały porozumienie o współpracy podczas Railway Direction Days w Warszawie. Porozumienie to zakłada wspólne przygotowanie studium wykonalności dla projektowanej nowej linii kolejowej łączącej Polskę z Ukrainą, co obejmuje przedłużenie „szprychy” nr 5 CPK aż do Lwowa, a docelowo nawet do Kijowa, z planowaną maksymalną prędkością eksploatacyjną wynoszącą 250 km/h.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.