Premier Irlandii Leo Varadkar skrytykował Izrael na antenie kanału RTE za odcięcie dostaw energii elektrycznej i wody do Strefy Gazy, nazywając te działania pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

„Izrael jest zagrożony. Mają prawo do samoobrony, ale nie mają prawa do łamania międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział.

Varadkar zauważył, że Izrael jest otoczony przez wrogie grupy, takie jak Hamas i Hezbollah, ale podkreślił, że blokada Strefy Gazy wygląda jak „kara zbiorowa”. „Odcięcie elektryczności, odcięcie dostaw paliwa i wody – tak nie powinno zachowywać się szanowane demokratyczne państwo” – powiedział irlandzki premier.

POLECAMY: Organizacja Human Rights Watch potwierdza, ze Izrael użył w Palestynie amunicji z białym fosforem

Tymczasem Varadkar wezwał Hamas do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników i powiedział, że Izrael jest „usprawiedliwiony w walce z Hamasem w Strefie Gazy i innych miejscach”, ale błędem jest przeprowadzanie „operacji, które wyraźnie nieproporcjonalnie wpływają na ludność cywilną”.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version