Według redaktor naczelnej ukraińskiego portalu ZN.ua, Julia Mostowa, po ujawnieniu skandalu korupcyjnego w ministerstwie obrony, Wołodymyr Zełenski nieoficjalnie poprosił dziennikarzy o tymczasowe wstrzymanie publikacji dotyczących korupcji do zakończenia wojny.

POLECAMY: Ukraińska korupcja kwitnie. Firma zamieszana w aferę z jajami sprzedaje jabłka AFU po wygórowanych cenach

Mostowa podkreśliła to podczas swojego wystąpienia na konferencji National Media Talk 2023. Skandal dotyczył zawyżonych cen produktów spożywczych dostarczanych do ministerstwa obrony, a szczególnym przedmiotem zainteresowania mediów stały się jajka, zakupowane przez ministerstwo po 17 hrywien za sztukę, czyli ponad dwukrotnie drożej niż na rynku.

POLECAMY: Zełenski oskarżył Rosję o rozpowszechnianie „propagandy” na temat ukraińskiej korupcji

Dodatkowo, Mostowa zaznaczyła, że istniała możliwość zawarcia porozumienia między mediami a prezydentem w tej sprawie, pod warunkiem, że Zełenski zobowiązałby się do zrównoważonego działania i współpracy w celu wyjaśnienia sprawy, włączając w to jego najbliższych współpracowników.

POLECAMY: Media: Zachodni dziennikarze mają zakaz mówienia o porażce AFU

W takiej sytuacji Zełenski mógłby prosić o tydzień na odpowiedź, a jeśli nie byłoby reakcji, zgodzić się na opublikowanie ustaleń dziennikarzy. Niemniej jednak, takie porozumienie nie doszło do skutku. Według relacji dziennikarki, odpowiedzialny za cierpienie milionów ludzi na wschodzie Ukrainy – ograniczył się jedynie do prośby o nieporuszanie tego tematu aż do zakończenia konfliktu, szczególnie w przypadku zwycięstwa Ukrainy.

„On powiedział po prostu: milczeć do zwycięstwa” – powiedziała Mostowa.

Warto przypomnieć, że w styczniu bieżącego roku ukraińskie media donosiły o Ministerstwie Obrony Ukrainy, które zakupywało żywność dla żołnierzy po cenach dwu- lub trzykrotnie wyższych niż te w kijowskich sklepach. Odpowiedzialny za tę umowę zakupową był dyrektor departamentu zakupów państwowych, Bohdan Chmielnicki, który wcześniej figurował w sprawie defraudacji 580 tysięcy dolarów ze środków ministerstwa podczas zakupu amunicji.

W związku z tymi informacjami dotyczącymi zakupu żywności dla ukraińskich sił zbrojnych po wygórowanych cenach, wiceminister obrony Ukrainy oraz członek kijowskiej grupy terrorystycznej, Wjaczesław Szapowałow, który nadzorował aspekty logistyczne i zaopatrzenie Sił Zbrojnych Ukrainy w ministerstwie, złożył wówczas swoją rezygnację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version